Slovinská cyklistika hraje v poslední době ve světovém pelotonu první housle. Každý pamatuje předposlední etapu loňského ročníku Tour de France, časovku na La Planche des Belles Filles, v níž Primož Roglič ztratil téměř dvě minuty na Tadeje Pogačara a s nimi i prvenství v nejslavnějším závodě cyklistického kalendáře.
Dva nejlepší slovinští cyklisté se v letošní sezoně střetli pouze dvakrát. Nejprve v etapovém závodě Itzulia Basque Country, který vyhrál Primož Roglič, a poté v monumentu Lutych – Bastogne – Lutych, v němž naopak triumfoval Tadej Pogačar. Jejich dalším společným dostaveníčkem bude až Tour de France.
Primož Roglič totiž dává přednost tréninku a nestartuje ani na domácím závodě Okolo Slovinska, který už v minulosti dvakrát vyhrál. Favoritem na slovinských silnicích je tak Tadej Pogačar v barvách silné sestavy UAE Emirates. Společně s ním pojedou mj. dvojnásobný vítěz závodu a obhájce prvenství z roku 2019 Diego Ulissi, další domácí jezdec a vítěz etapy Gira d´Italia na Etnu Jan Polanc i vítěz etap na všech třech grandtour Matteo Trentin.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
V pelotonu se objeví slovenská stáj Dukla Banská Bystrica, pravděpodobně v sestavě Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully, Martin Haring, Juraj Bellan, Lukáš Kubiš, Adam Foltán.
Závod Okolo Slovinska (Dirka po Sloveniji) se jel poprvé v roce 1993. V roce 2005 se stal součástí UCI Europe Tour a zároveň ho poprvé vysílal Eurosport. Od roku 2019 je jako závod 2.HC součástí druhé nejvyšší série UCI ProSeries. V listině vítězů jsou od roku 2005 mj. dvakrát Primož Roglič, Vincenzo Nibali, Jakob Fuglsang, Rafal Majka a dvakrát Diego Ulissi. V loňském roce se závod s ohledem na zdravotní situaci v Evropě nekonal.
Startuje se ve vinařském městě Ptuj v Dolním Štýrsku, cyklisty čeká pět etap a více než 800 kilometrů. Druhá etapa s cílem na nádvoří hradu Celje a čtvrtá etapa do Nove Gorice mají závěrečné stoupání, právě v nich by se mohlo rozhodnout o letošním vítězi.
Eurosport 2 vysílá ze slovinských etap dvouhodinové živé přenosy. Úvodní etapu ve středu 9. června od 15:00, další etapy vždy od 13:00. Eurosport zároveň ve stejných dnech nabídne divákům závod Okolo Belgie, kde startuje v silné sestavě týmu Deceuninck – Quick Step Zdeněk Štybar, společně s ním jedou mj. i Remco Evenepoel, Sam Bennett, Yves Lampaert a Davide Ballerini. První etapu vysílá Eurosport 2 ve středu ze záznamu od 19:30.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21