Strade Bianche nemají dlouhou historii, ale Italům tato odpověď na severské klasiky na kostkách vyšla. Vždyť mnozí se vyjadřují, že právě SB jsou nejkrásnějším závodem roku. Přesvědčit se můžeme v sobotu 4. března.
Závod byl letos poprvé zařazen do rozšířené kategorie World Tour. Za krátkou existenci si vydobyl významné renomé a startují na něm přední světoví cyklisté. Název znamená v češtině „bílé silnice“ a odkazuje na dlouhé úseky prašných šotolinových cest, jejichž délka bývá až přes 50 km. A je tomu tak i letos, přesně 62 km rozdělených do 11 úseků, italsky settore. Poslední úsek Tolfe je pouze 13 km před cílem a bývá jedním z rozhodujících faktorů pro výsledek závodu. Nejen nezpevněný povrch je záludností pro cyklisty, čekají je i prudká krátká stoupání a opravdu prudká, např. v posledním settore dokonce až 18 procent a poté 16 procent uprostřed Sieny krátce před cílem, v poslední bitvě o vítězství. Cíl je na jednom z nejkrásnějších náměstí světa Piazza del Campo.
Závod se jel poprvé v roce 2007 pod názvem Monte Paschi Eroica a vyhrál Rus Kolobněv. V dalších letech dvakrát vyhrál Fabian Cancellara, mezi vítězi jsou i Michal Kwiatkowski, Moreno Moser a Philippe Gilbert. Předloňský 9. ročník startoval v historickém San Gimignanu a dominoval mu Zdeněk Štybar před Gregem van Avermaetem a Alejandrem Valverdem. Štybar si vedl výborně i loni, kdy v závěru nestačil na Cancellaru a dojel druhý, českou a slovenskou dominanci potvrdili čtvrtý Peter Sagan a pátý Petr Vakoč.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Ve startovní listině jsou opět Zdeněk Štybar, Petr Vakoč i Peter Sagan. Navíc Roman Kreuziger. A s nimi Greg van Avermaet, Vincenzo Nibali, Rigoberto Uran, Michal Kwiatkowski, Sep Vanmarcke, Tiesj Benoot. Prostě klasikářská světová špička. A české překvapení letošního roku Ondřej Cink.
Eurosport vysílá Strade Bianche v sobotu 4. března od 14:00 na programu E2. Komentuje Petr Nejedlý.