Strade Bianche nemají dlouhou historii, ale Italům tato odpověď na belgické klasiky na kostkách a v prachu vyšla. Že jsou právě SB nejkrásnějším závodem roku, není až tak ojedinělý názor.
Závod se jel poprvé v roce 2007 pod názvem Monte Paschi Eroica. Loni vyhrál podruhé Michal Kwiatkowski, jeho útoku asi 15 kilometrů před cílem nedokázal odolat nikdo z dalších favoritů v přední skupině. Polského exmistra světa nezastavilo ani závěrečné stoupání na Piazza del Campo a triumfoval o 15 sekund před van Avermaetem, třetí dojel Wellens a čtvrtý Zdeněk Štybar. Český cyklista uspěl v roce 2015 před van Avermaetem a Valverdem. Rok 2016 je památným rokem česko-slovenské dominance, druhý dojel Zdeněk Štybar, čtvrtý Peter Sagan a pátý Petr Vakoč.
Závod byl loni poprvé zařazen do rozšířené kategorie World Tour. Za krátkou existenci si získal významné renomé, konkurence rok od roku rostla a v posledních letech se na něm schází světová klasikářská špička. Název znamená v češtině „bílé silnice“ a odkazuje na dlouhé úseky prašných šotolinových cest, jejichž celková délka bývá až přes 60 km. A bude tomu tak i letos, přesně 63 km rozdělených do 11 úseků, italsky settore. Poslední úsek Tolfe je pouze 13 km před cílem a bývá jedním z rozhodujících faktorů pro výsledek závodu. Nejen nezpevněný povrch je záludností pro cyklisty, čekají je i prudká krátká stoupání, a opravdu prudká, např. v posledním settore dokonce až 18 procent a poté 16 procent uprostřed Sieny krátce před cílem, v poslední bitvě o vítězství. Cíl je na jednom z nejkrásnějších náměstí světa Piazza del Campo.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Eurosport vysílá Strade Bianche v sobotu 3. března od 14:00 na programu E2. Komentuje Martin Hačecký.