Letošní 101. ročník poprvé startoval mimo evropský kontinent. Jak se Ti líbil třídenní úvod v Izraeli?
Nečekalo se, že by Izrael napodobil předcházející evropské starty Gira nebo Tour. Pokud si vzpomenu na start Gira v Nizozemsku nebo Tour ve Velké Británii, s tím se izraelské etapy nemohly rovnat. Když si však vzpomenu na liduprázdné ulice mistrovství světa v Kataru, hodnotím Izrael někde v polovině. Ani bomba, ani průšvih. A to je na tak cyklisticky exotickou zemi úspěch. Počkáme si, jestli je to nastupují trend hodně vzdálených startů Grand Tours, ale nemyslím, že se to bude často opakovat. Možnosti jako Izrael moc zemí nemá.
Jak vidíš dosavadní výkony trojice českých cyklistů?
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Své úkoly plní spolehlivě. Romana Kreuzigera uvidíme ve třetím týdnu stále víc a víc. Už teď zůstává s Yatesem v horách déle a je vidět, že si zvyká na dlouhé kopce. Navíc poslední týden přijdou pro něj výhodnější kopce, delší a méně prudké. Jan Hirt má stejnou formu jako vloni. Je super, že se v Astaně chytil. I v jeho případě bude třetí týden nejdůležitější, stejně jako vloni by měl být velkou oporou pro Lópeze. A Zdeněk Štybar prostě musí vyhrát etapu. Strašně bych mu přál takové velké vítězství. Je to dříč, hrozně poctivý závodník. Ve středu vyhraje!
Jaké máš pocity z výkonů Mitchelton-Scott? Chaves a Simon Yates na Etně, ale také Roman Kreuziger, Jack Haig.
Využívají svých silných stránek a nebojí se útočit. Tým je výborně vedený a je cítit, že závodníci mají mezi sebou dobré vztahy. Pro diváky je to takový kreativnější Sky. Ve třetím týdnu čekám důležitější roli Kreuzigera a Nieveho, těch zkušenějších. Chaves je podle mě na hraně odstoupení. Není v pořádku, nečekám, že se dá dohromady. Zázraky se nedějí.
Simon Yates byl loni sedmý na TdF, v čem je tajemství jeho vzestupu v letošním roce?
Je to moderní typ výbušného vrchaře. Přední závodníci jsou velmi vyrovnaní, ale Simon Yates se svou vrozenou rychlostí na konci kopců, nebo v klasikářských dojezdech, udělá ten zásadní rozdíl. Teď dokázal dotrénovat vytrvalost, ale stále je otázkou, jestli až na třítýdenní etapák. To bude téma posledního týdne. Pokud vydrží jezdit takhle agresivně až do konce, může vyhrát i přes ztrátu v časovce.
Chris Froome se, zdá se, probudil až na Zoncolanu. Kde hledat příčiny výkonů, které stačí „pouze“ na 5. místo?
Faktorů je více. Sám přiznává, že tato perioda jeho kariéry je složitá. Kauza salbutamol, jiný model přípravy, i styl závodění na Giru je jiný než na Tour. Pak špatný vstup do závodu, je toho opravdu dost. V tomto světle je vítězství na Zoncolanu důkazem jeho odolnosti. Odepisovat ho, by bylo opravdu naivní.
Kdy se osobně vydáš na Monte Zoncolan?
Nikdy! Kopce mi nevadí, potrápím se v nich docela s chutí, Itálii mám moc rád, ale takový extrém už pro mě není cyklistika.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43