Pět etap, z nich jedna časovka a dva tradiční dojezdy ve stoupání, celkově 766 kilometrů, než cyklisté dorazí do cíle v Malhãu. Úvodní spurterská etapa spojuje dvě pobřežní města Lagos a Portimão, ale nepojede se po pobřeží, takže cyklisté uvidí moře na startu a poté až v cíli. Závěr je připravený pro spurtery, přestože poslední kilometr se stoupá. Již druhý den je itinerář o něčem naprosto odlišném, závěrečné stoupání na nejvyšší bod regionu Alto de Foia, v němž musejí cyklisté překonat přes 500 výškových metrů, bude nepochybně jedním z rozhodujících momentů celého závodu. Třetí etapa do Taviry je v závěru opět spurterská, čtvrtou je 20 km dlouhá časovka. Rozuzlení celého závodu je přichystáno do závěrečné páté etapy se stoupáním na Alto do Malhão – tři kilometry s průměrem stoupání 9 % do výšky 512 metrů nad mořem.
Milovníci jižního Portugalska si užijí spoustu krásných míst, cyklisté budou projíždět známými přímořskými letovisky jako Portimão, Albufeira a Tavira.
Závod se jel poprvé v roce 1960 a dlouhodobě ho vyhrávali domácí cyklisté, až od roku 2005 byl organizován jako závod UCI Europe Tour 2.1. Tím také prudce vzrostla konkurence v pelotonu, v listině vítězů jsou od té doby hvězdy světové cyklistiky, dvakrát vyhráli Alberto Contador (2009 a 2010), Tony Martin (2011 a 2013) Michal Kwiatkowski (2014 a 2018) a Geraint Thomas (2015 a 2016). Mezi vítězi jsou i Primož Roglič a Tadej Pogačar, loni triumfoval Remco Evenepoel, který vyhrál stoupání na Alto de Foia i časovku. V roce 1998 stanul na nejvyšší příčce Tomáš Konečný, současný trenér české reprezentace. Stal se tehdy prvním vítězem závodu, jehož mateřštinou není portugalština. Čeští fanoušci vzpomínají i na parádní představení Zdeňka Štybara, který v roce 2019 vyhrál poslední etapu se stoupáním na Alto do Malhão.
Cyklistika
Tro-Bro Léon: Peklo západu na cestách necestách
PŘED 12 HODINAMI
Také letos uvidíme na startu české jezdce. V barvách španělské stáje Equipo Kern Pharma startuje jeden z nejtalentovanějších českých cyklistů – 20letý Vojtěch Řepa. Před portugalskými etapami ale dlouho řešil zdravotní problémy: „Měsíc a půl mne nepustily do závodů, nemám tedy v Algarve výsledkové ambice. O víkendu jsme jeli také v Portugalsku závod Classica da Arrabida, nedokončil jsem. Dá se říci, že začínám zase tak trochu od začátku, dostávám se do tempa, vidím to na nějaký únik.“ Druhým českým zástupcem bude Karel Hník, který koncem dubna přestoupil do portugalské stáje Epafel a hned byl nominován na největší domácí závod.
Na start se postaví sestavy šesti týmů World Tour a také devět domácích týmů. Ve spurterských závěrech budou soupeřit Pascal Ackermann a Sam Bennett, ve stoupáních patří k favoritům domácí exmistr světa Rui Costa, který se nedávno předvedl v solidním světle na Okolo Romandie.
Etapy v Algarve vysílá Eurosport živě na programu E1 obvykle od 17:30.
Cyklistika
Giro d´Italia tradičně na Eurosportu
07/05/2021 AT 09:56
Cyklistika
Volta ao Algarve: Vojtěch Řepa poprvé v barvách EKP na Eurosportu
03/05/2021 AT 13:31