Závod je o šest let starší než monument Okolo Flander, jede se již 107. ročník. Tradiční start býval v druhém největším belgickém městě Antverpách a jely se dvě stovky kilometrů na rovinaté trati do cíle ve Schotenu. Už v roce 2012 oslavil závod 100. narozeniny, rekordmanem je pětinásobný vítěz Marcel Kittel. Což napovídá, že závod bývá doménou nejrychlejších spurtérů.
Loni organizátoři změnili trasu a vystavili cyklisty větru. Start je v Terneuzenu a celých 125 kilometrů pojedou cyklisté v nizozemské provincii Zeeland. Z Terneuzenu nejprve tunelem Western Schelde do Ellewoutsdijku, dále do Middelburgu, přes Goes, projedou celým regionem Zeeuws-Vlaanderen do Ossendrechtu, za nímž překročí belgickou hranici. Cíl je ve Schotenu severovýchodně od belgického města diamantů Antverp. Z mapy je zjevné, že se sice pojede po rovině, ale vítr od moře může být krutější než hory.
V listině vítězů Scheldeprijs najdeme jména z nejslavnějších: Rick Van Looy, Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck, Freddy Maertens, Mario Cipollini, Erik Zabel, Tom Boonen, Mark Cavendish, Alessandro Petacchi. V posledních sedmi letech pětkrát vyhrál Marcel Kittel, jen v roce 2015 přerušil jeho vítěznou šňůru Alexander Kristoff, loni byl nejrychlejší Fabio Jakobsen.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Závod se jel poprvé v roce 1907, pořadatelem byla antverpská pobočka Belgické cyklistické federace, start i cíl byl právě v Antverpách, finišovalo se na dnes již neexistujícím velodromu Zurenborg. Úvodní ročník vyhrál Francouz Maurice Leturgie, ale trvalo plných 46 let, než znovu v belgické konkurenci triumfoval cizinec – Nizozemec Hans Dekkers v roce 1953.
Jak se cyklisté vypořádají s větrem Zeelandu? V roce 2015 se přes Zeeland jela druhá etapa Tour de France a mnozí z favoritů přijeli do cíle s mnohaminutovou ztrátou, své šance tehdy ztratili mj. bratři Yatesové, Steven Kruijswijk a Nicolas Roche. Scheldeprijs 2019 sledujte ve středu 10. dubna od 15:30 na programu E2, komentuje Petr Nejedlý.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43