Závod je o šest let starší než monument Okolo Flander, poprvé se jel již v roce 1907. Tradiční start závodu býval v druhém největším belgickém městě Antverpách na břehu řeky Šeldy a jely se dvě stovky kilometrů na rovinaté trati do cíle ve Schotenu. Už v roce 2012 oslavil závod 100. narozeniny, rekordmanem je pětinásobný vítěz Marcel Kittel. Což napovídá, že závod bývá doménou nejrychlejších spurtérů, také letos je ve startovní listině spurtérská špička: soupeři obhájce Kittela budou mj. Dylan Groenewegen, Arnaud Démare, Edvald Boasson Hagen, Alvaro Hodeg, který se nedávno představil vítězstvím na Handzame Classic a měl by ho podpořit i Zdeněk Štybar, Riccardo Minali, Adam Blythe, Matteo Pelucchi (v barvách stáje Bora-Hansgrohe ho podpoří Erik Baška a Michael Kolář) a mladíci Kristoffer Halvorsen a Christopher Lawless (Sky). Celkem bude na startu 11 sestav stájí World Tour, které doplní známé prokontinentální týmy, např. CCC Sprandi Polkowice, Cofidis, Fortuneo.
Pro letošní rok organizátoři změnili trasu a ještě více vystavili cyklisty větru. Start je v Terneuzenu a celých 125 kilometrů pojedou cyklisté v nizozemské provincii Zeeland. Z Terneuzenu nejprve tunelem Western Schelde do Ellewoutsdijku, dále do Middelburgu, přes Veere, Goes, projedou celým regionem Zeeuws-Vlaanderen do Ossendrechtu, za nímž v Putte překročí belgickou hranici. Antwerpy v itineráři nejsou, cyklisté je minou a dorazí do cíle ve Schotenu severovýchodně od belgického města diamantů. Okolo Schotenu se na závěr jedou tři okruhy, Z mapy je zjevné, že se sice pojede po rovině, ale vítr od moře může být krutější než mnohé hory, nepochybně takový byl záměr organizátorů.
V listině vítězů Scheldeprijs najdeme jména z nejslavnějších: Rick Van Looy, Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck, Freddy Maertens, Mario Cipollini, Erik Zabel, Tom Boonen, Mark Cavendish, Alessandro Petacchi. V posledních šesti letech pětkrát vyhrál Marcel Kittel, jen v roce 2015 přerušil jeho vítěznou šňůru Alexander Kristoff. Závod se jel poprvé v roce 1907, pořadatelem byla antverpská pobočka Belgické cyklistické federace, start i cíl byly právě v Antverpách, finišovalo se na dnes již neexistujícím velodromu Zurenborg. Úvodní ročník vyhrál Francouz Maurice Leturgie, ale trvalo plných 46 let, než znovu v belgické konkurenci triumfoval cizinec – Nizozemec Hans Dekkers v roce 1953.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Závod se v minulosti jmenoval Scheldeprijs Schoten nebo Scheldeprijs Vlaanderen, od roku 2010 jednoduše Scheldeprijs. Právě v roce 2010 pořadatelé změnili i jeho termín a jezdí se v týdnu mezi monumenty Okolo Flander a Paříž – Roubaix, předtím byl v programu až po Peklu severu.
Jak se cyklisté vypořádají s větrem Zeelandu? V roce 2015 se přes Zeeland jela druhá etapa Tour de France a mnozí z favoritů tehdy přijeli do cíle s mnohaminutovou ztrátou, své šance ztratili mj. bratři Yatesové, Steven Kruijswijk a Nicolas Roche. Scheldeprijs 2018 sledujte ve středu 4. dubna od 16 hodin na programu E2, komentuje Petr Nejedlý.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43