Jak se cítíte v současné situaci? Co vám nejvíce chybí?
Jsem v pohodě. Lidé, kteří mě znají, vědí, že se vždy ze špatné situace snažím vytěžit maximum pozitivního, vždy zůstávat pozitivní. Nyní mohu trávit mnohem více času se svým synem Marlonem, vidět ho denně, z toho jsem velmi šťastný. Pro fanoušky jsem připravil live-streaming na Instagramu. Každý den uběhne hodně rychle. Chybí mi jezdit na kole, trénovat, dýchat čerstvý vzduch a potkávat lidi. Ne pro každého je situace stejná, v Itálii, Francii a Španělsku je to hodně těžké. Pro mne je to zvláštní situace, jsem zvyklý neustále cestovat, trávit čas na tréninkových kempech a závodech. Najednou jsem zavřený. Mezi mé neobvyklé současné činnosti patří nakupování, dlouho jsem nenakupoval!
Mohou různá omezení a tréninkové podmínky v jednotlivých zemích ovlivnit sezonu, až bude obnovena?
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Zatím nikdo s jistotou neví, jaký bude cyklistický kalendář za tři měsíce. Jsem si jistý, že budeme mít spoustu času na přípravu a v rovných podmínkách pro všechny. V Itálii už se nyní chystají umožnit profesionálům trénink venku, v Monaku se budeme moci pohybovat venku od 3. května a od 11. května i ve Francii. Dost času pro přípravu na závody.
Jaké jsou Vaše ambice v „nové“ sezóně 2020? Jak jste na tom nyní po sportovní stránce?
To je těžké říci s jistotou. Až budeme mít oficiální program a budeme vědět, jaké závody se uskuteční, poté můžeme stanovit priority. Jsem na tom nyní asi tak, jak obvykle v listopadu, potřebuji trénovat venku a znovu pracovat od základu. Pokud mám na přípravu tři měsíce, pak mám čas, nemá smysl být v kondici už nyní. Začátkem roku jsem závodil v Argentině, poté měl vysokohorskou přípravu, jel jsem Paříž – Nice. Podle mého názoru jsem se zodpovědně připravil na cíle, které jsem si stanovil na jaro, tedy nejdůležitější klasiky. Byl jsem si jistý, že jsem v kondici, abych na nich uspěl. Teď je nejlepší příležitost duševně se zotavit a získat zpět energii. Užívám si čas se svým synem a až konečně budeme moci trénovat venku, bude to mnohem zábavnější a více to oceníme.
Šéf Vašeho týmu Ralph Denk v rozhovoru pro německý tisk připustil, že pokud se sezóna obnoví, můžete závodit až do Vánoc. Jak se na to díváte?
Rozhodnutí není na mne, pokud bude nutné závodit až do prosince, OK, odpočinu si v těchto měsících.
Jaký tým je Bora-hansgrohe?
Vždy jsem se snažil růst a tým kolem mě také rostl. Bora-hansgrohe je tým, který má velký respekt a dává mi platformu pro co nejlepší výkony. Jsem v týmu šťastný a oni jsou také šťastní, stále se pohybujeme vpřed. Oceňuji, že mi dávají spoustu důvěry, náš vztah se stále rozvíjí vpřed a myslím, že jsme dobří.
Kdyby Bora-hansgrohe byla hudební kapela, jaká by byla Vaše role?
Myslím, že s mou povahou bych musel být zpěvákem!
Uplynulo 10 let od Vašeho prvního profesionálního vítězství. Pamatujete si ho?
Bylo to v roce 2010 na Paříž – Nice a řekl bych, že to byl pro mne první skutečně velký závod sezony. Příliš jsem od sezony neočekával, jen vyhrát několik etap, nejen na Paříž – Nice, ale i v dalších závodech. Na Paříž – Nice jsem vnímal, že vítězství není daleko, zajel jsem dobrý prolog, skončil jsem na pátém místě. Druhá etapa byla víceméně rovinatá, předpokládalo se, že rozjedu spurt pro Chicchiho, ale ten v posledním stoupání ztratil a tak byl finiš na mně. V posledních 30 metrech jsem vedl, ale nakonec skončil druhý. Mé první vítězství přišlo o den později ve třetí etapě.
Ve Vaší autobiografii (2018) jste napsal, že nevíte, zda byste dal přednost porážce v epickém závodě, nebo vítězství v nudném. Nyní už znáte odpověď?
Pokud o tom přemýšlím, ne. Protože pokud ztratíte závod tím, že se pokusíte o něco mimořádného, pak to bude pro fanoušky emotivnější a originální, bude to show pro každého. Vidím to tak, že možná mohu vítězit více, ale chci vyhrávat nějakým stylem. Mým stylem.

Dokážete si představit svou roli v cyklistice po skončení kariéry? Např. sportovní ředitel?
Ještě neuvažuji o ukončení kariéry a nemůžu předpovídat budoucnost. Ale neumím si představit být sportovním ředitelem, protože ten sedí každý den 5, 6, 7 hodin v autě a ještě musí vše naplánovat na následující den. Organizovat život celého týmu. Nevím, jestli by to byla práce pro mne. Spíše budu trávit více času s rodinou a užívat věci, na které nyní není čas.
Co se musí stát, aby v zemi, která nemá velkou tradici v profesionálních cyklistických závodech, více a více talentovaných dětí dávalo přednost cyklistice před ledním hokejem a fotbalem?
To je přesně to, co se stalo v mé zemi. Musím poděkovat celé rodině za její podporu. Vždy jsem si vážil trpělivosti mého otce, který mne bral na závody po celé Evropě. Za hranicemi Slovenska jsem se mohl naučit mnohem více, byla tam větší konkurence. Když jsem byl starší, federace mi začala pomáhat, stal jsem se světovým šampionem na horských kolech, byl jsem druhý v cyklokrosu. Byl jsem na testech v QuickStepu, ale nic z toho nebylo. Byl to dlouhý proces, během něhož jsem doufal, že bych mohl žít cyklistikou. Nakonec jsem to dokázal. Nyní se snažím pomáhat slovenským dětem. Existuje akademie Petera Sagana, v níž je spousta dětí. Je do ní zapojeno mnoho mých osobních sponzorů. Alespoň takto se snažím pomoci.
Existuje šance, že Vás uvidíme na závodě Okolo Slovenska?
To nevím. Určitě bych rád startoval, snad příští rok. Ovšem závisí to na mém startovním kalendáři. Musím zvážit spoustu věcí, nejen to, zda bych rád startoval. Uvidíme, jak se v tomto směru věci vyvinou.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43