Na první dubnovou neděli se Martin Hačecký mimořádně těší:
Ten milion lidí, který tradičně vídáme kolem trati Ronde, se sice tentokrát přidá k těm zbývajícím pěti milionům belgických televizních diváků, ale nejdůležitější a nejdramatičtější den cyklistického roku si ujít nenechají. Nejen v Belgii dobře vědí, že Flandry jsou symbolem a klenotem závodní cyklistiky a největším svátkem pravověrných cyklistických fanoušků.
Psal se 25. květen 1913, na start v centru Gentu se postavilo 37 cyklistů a o šesté hodině ranní padla historická slova: „Heren vertrekt!“, tedy něco jako „Pánové, kupředu!“. Tehdy to byl ještě odlišný závod, současnou podobu dostával až v 60. a 70. letech minulého století. Z některých známých kopců se staly doslova symboly Flander, které byly zahrnuty do seznamu vlámského dědictví jako kulturní památky, což znamená, že kostky by z nich neměly zmizet ani v budoucnosti. Například ve městě Kluisbergen se rozhodli, že původně plánovaný betonový povrch pro kopec Paterberg bude vydlážděn kostkami a díky tomuto rozhodnutí se Paterberg stal ikonickým kopcem závodu a také chráněnou památkou.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
První ročník Ronde van Vlaanderen vyhrál domácí Paul Deman po dvanácti hodinách v sedle. Ve 21. století tak dlouhé martyrium cyklisty nečeká, letošní 105. ročník měří 263 kilometrů a vítěze poznáme po přibližně šesti hodinách vzrušujícího soupeření. Už dávno nestartuje Ronde van Vlaanderen v Gentu, letos se opět vyrazí z Antverp.
Pamatujete loňský ročník? Vpředu dva nesmiřitelní rivalové již z cyklokrosových časů Mathieu van der Poel a Wout van Aert, s nimi mistr světa Julian Alaphilippe. Právě on zavadil asi 35 km před cílem v kratičkém momentu nepozornosti o doprovodný motocykl a skončilo to vážným zraněním. Ve spurtu byl těsně rychlejší Mathieu van der Poel, který vyhrál svůj první cyklistický monument.
Dvojice Mathieu van der Poel a Wout van Aert patří k favoritům i letošního ročníku. V pelotonu budou i vítězové z minulých let Peter Sagan, Alexander Kristoff a Alberto Bettiol, dále nedávný vítěz Milán – Sanremo Jasper Stuyven, chybět nebude silná sestava Deceuninck – Quick Step v čele s Julianem Alaphilippem.
Na startu nebude žádný z českých cyklistů. Zdeněk Štybar se ve středu podrobil lékařskému zákroku kvůli problémům se srdečním rytmem. Český cyklista je v pořádku, čeká ho jen několik dní odpočinku, než se vrátí do tréninku.
V itineráři je 17 přejezdů přes proslulé flanderské kopce, navíc čekají cyklisty další rovinaté úseky na kostkách. Na závěr proslulá dvojice Oude Kwaremont a Paterberg nedaleko před cílem. Cyklisty čekají i další známá náročná stoupání, mj. Muur Van Geraardsbergen, Koppenberg a Taaienberg.
Ne každý ale Flandry miluje. Pětinásobný vítěz TdF Bernard Hinault nikdy Ronde van Vlaanderen nevyhrál: „Je těžké vysvětlit, co pro cyklistu znamená Koppenberg. Co jsme komu udělali, že nás poslali do toho pekla!“
Eurosport vysílá Okolo Flander živě 4. dubna a opět od startu do cíle, přenos začíná v 9:55 na programu E1. Komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký. Po skončení přenosu vysílá E1 živě i závod žen.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43