Eurosport

Rekordman Peter Sagan opět na oblíbené etapy Okolo Kalifornie

The 13/05/2018 at 00:16Updated The 13/05/2018 at 16:41

Od neděle 13. května vysílá Eurosport etapový závod Okolo Kalifornie. Všech sedm kalifornských etap nabídne Eurosport divákům ŽIVĚ.

Již úvodní etapa, jejíž start i cíl jsou v Long Beach, nabídne příležitost nejrychlejším spurtérům, kromě slovenského mistra světa Petra Sagana budou na startu např. Alexander Kristoff, Fernando Gaviria, Mark Cavendish, Marcel Kittel, Caleb Ewan, čekejme tedy spurtérské představení nejvyšší úrovně. Rozhodující momenty pro celkovou klasifikaci by ale měly přijít v dalších horských etapách. První závěrečné stoupání bude již ve 2. etapě na Gibraltar Road, velké dávky kopců čekají cyklisty ve 3. a především v 6. královské etapě přes nejvyšší bod závodu Carson Pass v nadmořské výšce 2615 metrů. Etapy na kalifornských silnicích okoření 4. etapa – časovka na 34,7 kilometrů, spurtéři budou mít další příležitosti v 5. a 7. závěrečné etapě.

Závod Okolo Kalifornie se jezdí od roku 2006 a je jediným závodem kategorie World Tour v USA. Velkou hvězdou závodu bude tradičně slovenský mistr světa Peter Sagan, který je díky svým výkonům z minulých let v Kalifornii nesmírně populární. Sagan startuje v Kalifornii rád a dá se říci, že jezdí na západ USA jako domů. Vždyť v předcházejících ročnících vyhrál suverénně nejvíce etap ze všech – 16 (Cavendish 10) a 7 dní jel v trikotu vedoucího cyklisty závodu.

V roce 2015 Peter Sagan závod Okolo Kalifornie vyhrál. V prvních třech etapách se mu sice nedařilo úspěšně spurtovat, skončil vždy druhý za Cavendishem (dvakrát) a Skujinšem, pak ale vyhrál čtvrtou etapu a dokonce časovku šestý den a oblékl dres nejlepšího. Ten ztratil v boji s Francouzem Alaphilippem v předposlední královské etapě na Mount Baldy, ale definitivně ho vybojoval ve spurtu závěrečné etapy v Pasadeně. Julian Alaphilippe si porážku se Saganem vynahradil předloni, kdy konečně celkově vyhrál. V loňském roce se stal vítězem závodu novozélandský vrchař George Bennett.

I letošní ročník bude mít skvělou konkurenci, na startu budou sestavy 13 týmů World Tour, dále se představí čtyři domácí prokontinentální týmy. Především tým Bora – Hansgrohe přiveze do Kalifornie silnou sestavu, v níž bude kromě Petra Sagana i loni druhý Rafał Majka, velký favorit na celkové pořadí. Bude mít ale silné soupeře, ve startovní listině jsou mj. Adam Yates a Egan Bernal.

Etapy Okolo Kalifornie vysílá Eurosport 1 od 13. do 19. května, vždy od 23 hodin, výjimkou je závěrečná etapa od 21 hodin. Komentuje Petr Nejedlý.