Na startu se objeví sestavy všech 18 týmů nejvyšší kategorie World Tour. Ve startovní listině jsou mj. nejlepší z loňského ročníku Michal Kwiatkowski a Peter Sagan, dále světová špička mezi spurtéry i klasikáři – Arnaud Démare, Alexander Kristoff, Vincenzo Nibali, Mark Cavendish, Greg van Avermaet, Caleb Ewan atd. V posledních letech vyhrávali většinou spurtéři, vždy to ale bývá tak, že vyhrává nikoli pouze nejrychlejší spurtér, ale nejsilnější cyklista s dynamickým rychlým závěrem.
Co od úvodního Monumentu roku čeká komentátor Štěpán Straka: „Jednoznačně největším tahákem je Peter Sagan, a to, zda se mu po dvou druhých místech konečně podaří vyhrát. Loni zaútočil na posledním stoupání na Poggiu, čímž soupeře dost překvapil, udržet se ho dokázal jen Kwiatkowski. Otázkou tedy je, zda svůj útok na Poggiu zopakuje, protože tentokrát ho budou soupeři očekávat a budou přece jen lépe připraveni.“
Také letos jsou na posledních desítkách kilometrů dvě tradiční stoupání – Cipressa a Poggio. Stoupání na Poggio, které bylo poprvé zařazeno v roce 1960, začíná 9 kilometrů před cílem, je dlouhé 3,7 km s průměrem pod 4 %, nejvíce 8 %. Stoupání nikoli strmé, ale po 280 kilometrech dřiny. Poslední zatáčka je asi 750 metrů před cílem, který je na Via Roma.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
Fausto Coppi, Gino Bartali, Raymond Poulidor, Roger de Vlaeminck, Francesco Moser, Giuseppe Saronni, Sean Kelly, Gianni Bugno, Claudio Chiappucci, Laurent Fignon, Eric Zabel, Mario Cipollini, Fabian Cancellara, Mark Cavendish. Ti všichni vyhráli jarní klasiku na severu Itálie. Rekordmanem v počtu vítězství je největší z největších Eddy Merckx. Vyhrál sedmkrát (!) v letech 1966–1976. Italští cyklisté vyhráli 50 ročníků, poslední z nich v roce 2006 Filippo Pozzato, Belgičané i díky Merckxovi se radovali 20x. Zatím nikdy v historii se žádný český cyklista nedostal na stupně vítězů, Peter Sagan byl dvakrát druhý, poprvé v roce 2013 za Geraldem Ciolekem, podruhé loni za Michalem Kwiatkowskim.
Kdo bude vítězem prvního Monumentu 2018? To se všichni dozvíme z živého přenosu Eurosportu 17. března na E2 od 14:30. Závod komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21