V loňském roce se kvůli pandemii Covidu-19 jelo v netradičním srpnovém termínu a z prvenství se radoval Wout van Aert, který týden předtím vyhrál i stále populárnější Strade Bianche. Konkurence se na sever Itálie sjede tradičně špičková, účastní se i sedm bývalých vítězů, kromě Wouta van Aerta i Julian Alaphilippe, Vincenzo Nibali, Michal Kwiatkowski, Arnaud Démare, John Degenkolb a Alexander Kristoff. Tahákem závodu bude nepochybně další výzva dvojice Wout van Aert vs Mathieu van der Poel. Dále se na start postaví mj. Greg van Avermaet, Sam Bennett, Maximilian Schachmann, Elia Viviani, Caleb Ewan, z českých cyklistů Zdeněk Štybar a Petr Vakoč, slovenské barvy bude reprezentovat Peter Sagan.
Nezvykle pozdní start do sezony zažil Peter Sagan na Tirreno-Adriatico, v minulých letech pravidelně závodil už v lednu. Začátkem února měl totiž trojnásobný mistr světa na tréninkovém kempu stáje Bora-Hansgrohe na Kanárských ostrovech pozitivní test na koronavirus. A rozjezd je pomalejší, v závodě dvou moří v žádné etapě neskončil mezi nejlepšími. Peter Sagan touží po prvním vítězství na Milán-Sanremo. Pro slovenské fanoušky to bude hlavní otázka závodu: Dokáže Peter Sagan konečně vyhrát? V letech 2013 a 2017 dospurtoval na druhém místě, v posledních dvou letech byl čtvrtý. Okolo Flander a Paříž-Roubaix už Peter Sagan vyhrál, Milán-Sanremo by byl jeho třetím Monumentem, přiblížil by se tak Philippovi Gilbertovi, který vyhrál čtyři z pěti Monumentů.
Závod měří 299 kilometrů, také letos jsou na posledních desítkách kilometrů dvě tradiční stoupání – Cipressa a Poggio. Nejvyšším bodem je Colle di Giovo asi v polovině závodu v nadmořské výšce 516 metrů. Stoupání na Poggio, které bylo poprvé zařazeno v roce 1960, je dlouhé 3,7 km s průměrem pod 4 %, nejvíce 8 %. Stoupání nikoli strmé, ovšem co je podstatné – po 290 kilometrech dřiny. Rozhodne se opět tam?
Cyklistika
Petr Vakoč a Brabantský šíp: Další návrat na místo činu
PŘED 2 HODINAMI
Rekordmanem v počtu vítězství je Eddy Merckx. Vyhrál sedmkrát (!) v letech 1966–1976. Kdo bude vítězem 112. ročníku Milán-Sanremo? To se všichni dozvíme z živého přenosu Eurosportu 20. března na E1 od 12:45. Na diváky se těší komentátoři Štěpán Straka a Martin Hačecký.