Martin Hačecký, Štěpán Straka
Rok 2017. Jean-René Bernaudeau a Sylvain Chavanel připravují opakování sedm let starého triumfu. A rovnou v den 61. narozenin sportovního ředitele a zakladatele týmu (Bernaudeau, který skončil na TdF v roce 1979 celkově na pátém místě, založil v roce 2000 tým Bonjour, současný Direct Énergie). Nakonec z toho nic nebylo, vlastně… bylo! Oba dva se mohli v cíli radovat po vítězném útoku Liliana Calmejanea, dalšího člena týmu Direct Énergie, který navíc oblékne do příštího dne puntíkovaný dres nejlepšího vrchaře.
Na trase letošního ročníku TdF je pět francouzských pohoří. Nejprve Vogézy se známou La Planche des Belles Filles, kde ukázal svou sílu Fabio Aru a byl mnohými okamžitě pasován na vyzývatele číslo 1 pro Chrise Frooma. V 8. etapě vjeli cyklisté do pohoří Jura, kde v nedělní 9. etapě do prudkých kopců Col de la Biche, Col du Grand Colombier a Mont du Chat nastoupají celkově 4600 výškových metrů. Možná nejdrsnější etapa letošní TdF ale měla nečekaný závodnický překrm. Vždyť do úniku vyrazil nejen veterán Chavanel s vidinou opakování staré slávy, ale také těžké váhy – Greg van Avermaet, Robert Gesink a Nicolas Roche.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Calmejane se nebál útočit. Když se za pomoci svých tří kolegů včetně Chavanela, kteří se pro rodící se hvězdu francouzské cyklistiky obětovali, dotáhl do vedoucí skupiny, pokračoval v aktivním pojetí a šel za snem napodobit sedm let staré vítězství svého současného kolegy. Vyhrát etapu na Grand Tour už Lilian Calmejane dokázal hned ve své úvodní profesionální sezoně, v loňském roce byl nejlepší ve čtvrté etapě Vuelty v závěrečném stoupání do San Andrés de Teixido. Bylo to jeho jediné vítězství v prvním roce mezi profesionály, ale v tom druhém o sobě dává hlasitě slyšet. Triumf na Station des Rousses je jeho letošním již sedmým vítězstvím (stejně má např. Greg van Avermaet, jen o dvě více francouzský spurtér Arnaud Démare).
Na své první Tour de France tak byl v horském závěru na Station des Rousses silnější než kdokoli další. Největší favorité v pelotonu kontrolovali tempo a už počítali síly do nedělní drastické etapy, ale Lilian Calmejane vyzval v závěru nejedno velké jméno světového pelotonu. Možná nemohl věřit svým očím, když se v posledním stoupání na prémii první kategorie ohlédl a… viděl, že mu nestačí ani takoví mazáci jako Roche a Gesink. A když prémii vyhrál, snad si v první moment ani neuvědomil, že druhý den oblékne dres nejlepšího vrchaře a svlékne z něj Fabia Ara. Neuvědomil? Možná, protože jel za jiným cílem – vyhrát etapu. Žádné vítězství není zadarmo, ovšem pět kilometrů před cílem už s velkými bolestmi šlapal do pedálů, křeče mu cloumaly lýtky, což bylo dobře viditelné i v televizních záběrech. Ani takové trable tentokrát Calmejanea nedostaly. Překonal je a byl na Station des Rousses první o více než půl minuty před zkušeným Gesinkem.
Po vzoru starých francouzských rytířů dal svému sportovnímu řediteli opravdový narozeninový dar. Vypráví jedna dávná francouzská legenda o rytíři Vilémovi s krátkým nosem, kterému král Ludvík nabízel dokonce půl Francie za jeho služby a svůj život, který zachránil. Vilém odmítl a žádal jen dvě města, která ovšem musel pro sebe a slávu Francie nejprve vybojovat, byla totiž v moci nepřátel jeho země. Jen takový dar má cenu, dar, který musíte vybojovat, hlásal Vilém. A rytíř s krátkým nosem uspěl. Stejně jako Lilian Calmejane. I on v sobotu 8. července vybojoval dar svému sportovnímu řediteli proti tolika soupeřům. A gratuloval mu i 38letý Sylvain Chavanel.
Mimochodem, poslední vítězství prokontinentálního týmu na TdF se datuje – pokud si dobře vzpomínáme – do roku 2012, tehdy vyhrál Thomas Voeckler v dresu Europcaru, tedy současného Direct Énergie. I tehdy to byla horská etapa, pyrenejská do Bagnères-de-luchon.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43