Letos se jede 57. ročník, poprvé se cyklisté postavili na start Brabantského šípu v roce 1961, tehdy vyhrál domácí Pino Cerami. Nejčastějšími vítězi jsou domácí Belgičané, do listiny vítězů se zapsal i největší z největších Eddy Merckx, dále Roger de Vlaeminck, Michel Pollentier, Freddy Maertens, Claude Criquelion, v novějších časech Johan Museeuw, Philippe Gilbert a Ben Hermans. Rekordmanem v počtu 4 vítězství je Belgičan Edwig van Hooydonck.
Závod měří 197 km, jede se v provincii Vlámský Brabant, start je v Leuvenu (česky Lovaň), cíl v Overijse. Trasa závodu je typicky klasikářská, na cyklisty čeká 27 tzv. hellingenů, přes některé pojedou vícekrát. Poslední stoupání musejí překonat v závěrečném kilometru – 700 metrů dlouhý Schavei, kde loni nezadržitelně nastoupil Petr Vakoč (na fotografii v kabině Eurosportu s komentátorem Štěpánem Strakou). Pod Schavei loni přijela s malým náskokem pětičlenná skupina, kterou dlouho táhl pro svého kolegu a kamaráda z týmu Etixx-Quick Step Julian Alaphilippe. A když poté nastoupil Petr Vakoč v dresu českého mistra, nedokázali jeho útoku odolat ani Tony Gallopin ani Enrico Gasparotto. Český cyklista tak loni naplnil známé lidové rčení „do třetice všeho dobrého“, když během měsíce a půl vyhrál tři závody, před Brabantským šípem Classic Sud Ardèche a Royal Bernard Drôme Classic.
Petr Vakoč je ve startovní listině i letos, pojede s číslem 1, v dresu Quick-Step Floors by se měl objevit i další z favoritů Philippe Gilbert (vyhrál už dvakrát). Dále by měli startovat mj. další bývalý vítěz Ben Hermans, Simon Gerrans, Michael Matthews, Adam Blythe, Tiesj Benoot, Michael Albasini, Mathew Hayman. Na startu budou sestavy devíti týmů nejvyšší kategorie World Tour.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Přímý přenos vysílá E1 12. dubna od 15:30, komentuje Petr Nejedlý.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43