Tři týdny a 3383 kilometrů rozdělených do 21 etap. Kdo se bude radovat na Avenue des Champs-Élysées v Paříži? Dva nejvýraznější favorité jsou ze Slovinska – Tadej Pogačar a Primož Roglič svedli dramatickou bitvu o prvenství už v loňském ročníku. Jejich nejobávanějšími soupeři budou zřejmě jezdci britské stáje Ineos Grenadiers – Geraint Thomas, Richard Carapaz, Richie Porte a Tao Geoghegan Hart. Dokáže do celkového pořadí promluvit někdo další – Simon Yates, Steven Kruijswijk, Miguel Ángel López, Rigoberto Urán, Julian Alaphilippe? Do jaké míry se prosadí dvojice mistrů světa v cyklokrosu Mathieu van der Poel a Wout van Aert, kteří jsou zárukou mimořádné podívané? Odpovědi budeme znát 18. července.
V pelotonu bude jediný český cyklista Petr Vakoč v barvách stáje Alpecin-Fenix. Na Tour de France startuje podruhé, poprvé se na start postavil v roce 2016, který byl pro 28letého rodáka z Prahy nejúspěšnějším v kariéře, tehdy nejen dokončil TdF, ale navíc vyhrál několik závodů včetně Brabantského šípu. V sestavě týmu Bora-Hansgrohe se opět objeví sedminásobný vítěz bodovací soutěže TdF Peter Sagan. Od roku 2012 byl v bodovací soutěži neporažen (v roce 2017 byl diskvalifikován), až loni byl úspěšnější Sam Bennett, který ovšem letos nestartuje. Peter Sagan má v tomto roce za sebou start na Giru d´Italia, kde bodovací soutěž poprvé vyhrál.
Osm etap bude mít rovinatý profil, pět kopcovitý, šest etap je označených jako horské, dvě jsou časovky (dohromady 58 km). Již úvodní víkend TdF bude divácky hodně atraktivní. První etapa je dlouhá téměř 200 kilometrů a má náročný pahorkatý profil. Jede se na západě Bretaně, vyrazí se z Brestu a cíl bude v Landerneau po tříkilometrovém stoupání na Côte de la Fosse aux Loups. Nevyzpytatelné bretaňské počasí, časté změny směru a kopce v Armorickém masívu mohou udělat hned z úvodní etapy cyklistické peklo. A druhá etapa? Bouřlivý vítr od Atlantiku po většinu trasy a na závěr proslulý Mûr-de-Bretagne.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Šestici horských dnů odstartuje osmá etapa, nejvyšším bodem dne bude Col de la Colombière v nadmořské výšce 1618 metrů. O den později vystoupá peloton v Tignes poprvé do nadmořské výšky přes 2000 metrů. V 11. etapě čeká cyklisty obávaný Mont Ventoux (1910 m. n. m.)… a… dvakrát! Nejvyšším bodem letošního ročníku je Port d´Envalira (2408 m. n. m.) v 15. etapě. Známé průsmyky Col de Portet (2215 m. n. m.) a Col du Tourmalet (2115 m. n. m.) jsou v itineráři 17. a 18. etapy.
Eurosportu se říká Domov cyklistiky (Home of Cycling) a cyklistické vysílání v roce 2021 opět potvrzuje pravdivost těchto slov. Eurosport vysílá i v roce 2021 všechny tři největší etapové závody světa – po Giru d´Italia i Tour de France a Vueltu. Nechybějí všechny tzv. Monumenty a další slavné klasiky i mistrovství světa. Eurosport nabízí divákům 31 ze 33 závodů nejvyšší kategorie World Tour a desítky dalších závodů. Eurosport v posledních letech postupně rozšiřuje vysílání ženské cyklistiky, v den startu TdF nabídne divákům od ranních hodin živě závod žen La Course by Le Tour de France. Navíc od 3. do 12. července představí Eurosport poprvé i ženskou verzi Gira d´Italia – vždy ze záznamu v dopoledních hodinách sestřih etapy z předcházejícího dne.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43