Eurosport

Petr Vakoč a Peter Sagan na startu etapového závodu Vuelta a San Juan

Petr Vakoč a Peter Sagan na startu etapového závodu Vuelta a San Juan

The 27/01/2019 at 15:11

V neděli 27. ledna odstartuje v Argentině závod Vuelta a San Juan, na kterém se po dlouhodobé rekonvalescenci konečně objeví Petr Vakoč. Eurosport vysílá všechny argentinské etapy ŽIVĚ, začínáme v neděli ve 22:30 na E2.

Petr Vakoč nedávno na svém blogu oznámil, že jeho návrat do profesionálního pelotonu se uskuteční dříve, než bylo původně plánováno, na argentinské etapy se moc těší. Na svém blogu napsal: „Během posledních týdnů jsem se cítil výborně. Už během prosincového soustředění jsme se sportovními řediteli bavili o tom, že bych mohl do pelotonu naskočit o něco dřív. Nechtěl jsem to zakřiknout, tak jsem si to raději nechal pro sebe, dokud to nebylo jisté. Teď během lednového soustředění se to potvrdilo. Startovní číslo bych měl opět připnout 27. ledna. Přesně rok a dva dny po nehodě.“

Na Vuelta a San Juan startuje i trojnásobný mistr světa Peter Sagan a s ním v týmu Bora -Hansgrohe i další slovenský cyklista Erik Baška. Pořadatelům se letos podařilo přilákat špičkovou konkurenci, v pelotonu budou mj. Nairo Quintana, Julian Alaphilippe, Mark Cavendish, Fernando Gaviria, Sam Bennett, Richard Carapaz, Tiesj Benoot. Zajímavé tak budou nejen souboje vynikajících spurterů v dojezdech etap, ale i bitva o celkovou klasifikaci. Startuje také nejlepší junior světa Remco Evenepoel, na jehož výkony v dresu Deceuninck - Quick Step jsou všichni hodně zvědaví.

Závod se jede v provincii San Juan na severozápadě Argentiny. Od neděle do neděle čeká cyklisty sedm etap, celkově 980 kilometrů, po čtvrté etapě si užijí den volna. Etapy nejsou dlouhé, většinou mají kolem 160 kilometrů, nejdelší má 185 kilometrů. Třetí etapa je časovka na 12 kilometrů, čtvrtá a pátá jsou vrchařské, nejvyšším bodem závodu je Alto Colorado v nadmořské výšce 2624 metrů. Právě mezi horskými etapami mají cyklisté den volna.

Poprvé se závod jel v roce 1982, u jeho zrodu stáli lidé z týmu Pedal Club Olimpia a několik sportovních novinářů. Letos se jede již 37. ročník závodu Vuelta a San Juan. V posledních letech se na něm sjíždí světová konkurence, v roce 2017 ho vyhrál Bauke Mollema, loni se přes účast hvězd jako Vincenzo Nibali a Rafal Majka radoval z prvenství Gonzalo Najar, který byl ale diskvalifikován a dostal čtyřletý zákaz startu, vítězem se tak nakonec stal Španěl Óscar Sevilla jezdící za kolumbijskou kontinentální stáj Medellin (v roce 2001 druhý na španělské Vueltě).

Přenosy z Vuelty a San Juan startují v neděli 27. ledna ve 22:30 na programu E2. Komentuje Petr Nejedlý. V noci z neděle na pondělí po skončení přenosu úvodní etapy ze San Juanu vysílá E2 i záznam závodu Cadel Evans Great Ocean Road Race z Austrálie, což je druhý podnik letošního kalendáře World Tour.