Letos se jede 61. ročník, poprvé se cyklisté postavili na start Brabantského šípu v roce 1961, tehdy vyhrál domácí Pino Cerami. Nejčastějšími vítězi jsou domácí Belgičané, do listiny vítězů se zapsal i největší z největších Eddy Merckx, dále Roger de Vlaeminck, Michel Pollentier, Freddy Maertens, Claude Criquelion, v novějších časech Johan Museeuw, Philippe Gilbert a Ben Hermans. Rekordmanem v počtu 4 vítězství je Belgičan Edwig van Hooydonck. V loňském roce se radoval Julian Alaphilippe, který byl v závěrečném spurtu úspěšnější než Mathieu van der Poel, vítěz z roku 2019.
Ani jeden není v předběžné startovní listině. Je v ní ovšem vítěz z roku 2016 Petr Vakoč, který bude jedním z lídrů sestavy Alpecin-Fenix. Brabantský šíp je nepochybně jeho oblíbeným závodem. Před pěti lety vyrazil v závěrečném prudkém stoupání na Schavei z přední skupiny a nikdo ho už nechytil. O rok později skončil Petr Vakoč na druhém místě, když nedokázal v závěrečném spurtu osmičlenné skupiny držet krok s rychlostí Sonnyho Colbrelliho. V letech 2019 a 2020 jel Petr Vakoč Brabantský šíp opět, ale když jsou v sestavě Julian Alaphilippe nebo Mathieu van der Poel, je zjevné, že jeho úkolem nebylo bojovat o další prvenství.
Letošní ročník měří přes 200 km, jede se v provinciích Vlámský Brabant a Valonský Brabant, start je v Leuvenu (česky Lovaň), cíl v Overijse. Trasa závodu je typicky klasikářská, ale organizace Flanders Classics nezveřejňuje přesný itinerář kvůli zdravotní situaci v regionu. Poslední stoupání by mělo být tradičně v úplném závěru – 700 metrů dlouhý Schavei, na vrcholu jsou to do cíle pouze dvě stovky metrů.
Cyklistika
Tro-Bro Léon: Peklo západu na cestách necestách
PŘED 12 HODINAMI
V předběžné startovní listině nechybí Wout van Aert, vítěz Milán – Sanremo Jasper Stuyven, Greg van Avermaet, Michael Matthews, Sonny Colbrelli, silnou sestavu Ineos Grenadiers povedou Tao Geoghegan Hart a Thomas Pidcock. Petr Vakoč zřejmě nebude jediným českým cyklistou v pelotonu, na startu by měl být i Josef Černý.
Přímý přenos vysílá E1 14. dubna od 15:30 (po skončení úvodní etapy Okolo Valencie), komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký.
Cyklistika
Giro d´Italia tradičně na Eurosportu
07/05/2021 AT 09:56
Cyklistika
Startuje květnový cyklistický program Eurosportu – Okolo Algarve
04/05/2021 AT 00:38