Startuje Giro d´Italia, co se stane s Itálií?
Blázinec, každoročně. Horečka. A v té horečce budou Italové na nohou. Fabio Aru se chystá naplnit přání italských fanoušků, takže všechno to poletí…
Jak se Vám líbí letošní itinerář? Jeruzalém, Etna, Monte Zoncolan, závěrečné okruhy v Římě?
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Uchvátil mne především ten Zoncolan, jedu se tam dokonce podívat. Bude to moje vůbec první Giro v roli fanouška. Trendem poslední doby je připravit atraktivní start, to, čemu Francouzi říkají Grand Départ, aby byl co nejzvláštnější. To Jeruzalém naplňuje, nepochybně to bude zajímavý úvod. Prostě divadlo.
V itineráři chybějí velehorské výšky…
Nemyslím, že by to bylo nějak podstatné, třítýdenní etapáky jsou tak vyčerpávající… umím si představit, že se vše rozhodne na pětikilometrovém kopci. Jistě, jméno nějakého dlouhatánského známého stoupání zvyšuje atraktivitu, na druhou stranu, Zoncolan je taková záruka skvělého představení, takže ta velehorská stoupání chybět nebudou.
Na co se těšíte před startem Gira? Rozbuší se srdce?
Jasně, Giro je emotivní. Právě na ty emoce. Je méně megalomanské než Tour de France, stejně jako Vuelta má své vlastní kouzlo. Giro je první Grandtour roku a letos je mimořádně obsazené, takže to možná bude nejlepší podívaná celého roku.
Na start se postaví trojice českých cyklistů – Kreuziger, Hirt, Štybar. Co od nich očekávat?
Hodně. Roman Kreuziger letos předvádí super formu, bude stoprocentně v nejlepší desítce, přestože v jeho týmu pojedou Esteban Chaves, Simon Yates i Mikel Nieve, ve výborném umístění by mu mohla zabránit jen nějaká smůla, pojede výborně. Sice není lídrem, ale to, že má v týmu více špičkových spolujezdců, mu může pomoci, pojede v klidu, bez tlaku a přehnaných očekávání. Honza Hirt, oni to lidi ještě nevědí, ale on je ryzí vrchař, top ten vrchař. A letos to dokáže, budeme překvapeni tím, co předvede, vůbec bych se nedivil, kdybychom ho v horách vídali mezi nejlepšími pěti. Honza nepojede v pozici lídra Astany, oni mají Lópeze, Honza si to musí v týmu ještě osahat, musí se ukázat. Letos si ho ale fanoušci definitivně zapíší jako špičkového vrchaře. A Štyby? To je klasika… pokusí se vyhrát etapu, už vyhrál etapy na Vueltě i na Tour de France. Štyby je vítězný typ, má na to výkonnost, na Giro bude velmi dobře připravený, což mu dá velké šance na etapové prvenství.
Froome, Dumoulin, Pinot, Aru, López… Bude letošní Giro d´Italia tak dramatické, jako to loňské? Vždyť před závěrečnou časovkou byla čtveřice závodníků v jediné minutě.
Jestli někdy Froome musel čelit problémům, je a bude to letos. Otázkou je, co to s ním udělá. Zda to s ním něco udělá. Vždyť on je takový profík… a dokáže se dokonale připravit. Jenže, jeho soupeři už zjistili, že to s ním půjde, cyklistika se vyrovnává. Dumoulin již předvedl, co umí, Aru, Pinot i López cítí svou šanci. Očekávám dramatické Giro až do posledního dne, bitvu o sekundy.
Kdy jste naposledy jezdil na kole na italských silnicích? Rekreačně a závodně.
Závodně si nevzpomenu. Nebudu tajit, že mi Itálie nikdy příliš neseděla, na mne je příliš hektická, hrozně intenzivní. Jako závodníkovi mi tam nebylo příliš dobře, na rozdíl od Francie, kterou jsem miloval a rád jsem tam závodil, takže se mi italské vzpomínky postupně vymazávají z hlavy. Jezdím pravidelně se zákazníky na Granfondo Colnago na Gardu, což mne strašně baví, ale letos jsem musel vynechat. A nyní budu poprvé jako divák na Giru, přitáhl mne, jak jsem již říkal, Zoncolan, budu bydlet pod ním, a těším se, že si ho vyjedu. A poté budu moci divákům vyprávět dojmy z toho, jaké to bylo, živé zážitky jsou vždycky lepší.
Jaká je v současnosti pozice Colnaga v Itálii vedle dalších slavných značek jako Bianchi a Bottecchia?
Celosvětově je Colnago vnímáno jako nejtradičnější cyklistická manufaktura. Stále tradiční rodina, firma, ruční práce, to vše je v současnosti hodně jedinečné, takových firem vlastněných rodinami, a nikoli investorskými skupinami, už mnoho neexistuje. Colnago je více než poměr cena – výkon, což je v dnešní době tak časté srovnání. Colnago je jako Giro, přináší emoce. Kdykoli někdo z našich zákazníků kamkoli přijede, všude se lidé seběhnou, asi, jako když vidíte na ulici ferrari, jistě, existují lepší auta, ale ferrari je prostě ferrari. Tak bych to přirovnal. Na Giru pojede na Colnagu Fabio Aru, italský zástupce číslo jedna.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43