Getty Images

Paříž – Roubaix od prvního do posledního kilometru

The 10/04/2019 at 13:43

Sportovní ředitel Deceuninck – Quick-Step Patrick Lefevere kdysi o Paříž – Roubaix prohlásil: „Tohle je válka. A každý ji chce vyhrát.“ V neděli 14. dubna vítejte ve válečných cyklistických časech.

Kdo vstoupí z pekelného prachu Paříž – Roubaix do cyklistického nebe? Tradičně druhou dubnovou neděli se profesionální peloton vydá na neopakovatelnou trasu, na níž se rodí legendy. Eurosport 1 opět připravil pro své diváky lahůdku – přenos celého závodu Paříž – Roubaix. Startujeme už v 11:00.

Paříž – Roubaix ještě nikdy nevyhrál český cyklista. Zdeněk Štybar byl předloni strašně blízko, na velodromu v Roubaix vyrazil jako první do spurtu, a ještě na začátku cílové rovinky vedl. Jenže Greg van Avermaet je přece jen rychlejší spurtér a v posledních metrech ho porazil. A tak z toho byla pro Štybara již podruhé stříbrná pozice a jeho gesto v cíli bylo výmluvné. Byl hodně naštvaný. Zdeněk Štybar jel Paříž – Roubaix poprvé v roce 2013 a na nováčka si vedl překvapivě skvěle, v cíli byl šestý. O rok později své umístění ještě o jednu příčku vylepšil, v roce 2015 skončil poprvé druhý za Degenkolbem. Letos by měl být Zdeněk Štybar opět jedním z lídrů sestavy Deceuninck – Quick-Step. Loňský ročník byl parádním představením Petra Sagana. Exmistr světa se od hlavní skupiny favoritů odpoutal asi 54 kilometrů před cílem, dojel všechny uprchlíky a ve finiši nedal šanci Silvanovi Dillierovi.

Start Paříž – Roubaix je opět v Compiègne severovýchodně od Paříže a na trase dlouhé 257 km čeká cyklisty 55 kilometrů po obávaných kostkách. Nebudou chybět obtížné pětihvězdičkové úseky Trouée d´Arenberg, Mons-en-Pévéle a mnohdy rozhodující Carrefour de l´Arbre. Tyto sektory jsou srdcem závodu, kterému se přezdívá Peklo severu. Cíl je tradičně na stařičkém velodromu v Roubaix.

Nejstarší historie závodu měla prazvláštní zápletku. Bylo to začátkem roku 1896, kdy majitelé velodromu v Roubaix navrhli nový cyklistický závod, z něhož se časem stala divácky nejoblíbenější jednorázovka roku. Není divu, vždyť je to bitevní pole pro cyklistické gladiátory, jedno z bláznovství cyklistiky. Ale… Co to tehdy bylo za nápad, závodit na kole z Paříže a nikoli směrem naprosto logickým, tedy do hlavního francouzského města. Všechny tehdejší cyklistické podniky naopak v Paříži finišovaly. Navíc organizátoři naplánovali termín tak, aby byl přípravou na 560 km dlouhý maratónský závod Bordeaux – Paříž. Ten je již minulostí, naopak Paříž – Roubaix je v současnosti jedním z nejdůležitějších dat kalendáře UCI. Mimochodem, prvním vítězem závodu nebyl Francouz, ale Němec Josef Fischer, který se narodil nedaleko českých hranic, Francouzi tehdy nedosáhli ani na stupně vítězů.

Ti, kteří Paříž – Roubaix vymysleli – Théodore Vienne a Maurice Perez – jsou navždy zapsáni do cyklistické historie společně s jeho vítězi. Čtyřikrát dokázali Paříž – Roubaix vyhrát Roger de Vlaeminck a Tom Boonen, třikrát mj. Eddy Merckx, Francesco Moser, Fabian Cancellara a Johan Museeuw. Žádný ze současných cyklistů nedokázal vyhrát více než jednou.

Na start se i letos postaví sestavy všech stájí World Tour a nejlepší klasikáři světa. K favoritům patří cyklisté Deceuninck – Quick-Step, ve startovní listině by neměli chybět mj. obhájce Peter Sagan, Greg van Avermaet, Jasper Stuyven, Oliver Naesen, Alexander Kristoff a také exmistr světa v cyklokrosu Wout van Aert, který už nejednou dokázal, že se v podobných silničních závodech dokáže prosadit mezi nejlepší.

Paříž – Roubaix se opět jede týden po Okolo Flander. A bývá to drastičtější závod, v prachu, po venkovských silničkách, polních cestách, na kostkách to cyklisty bolí. Ovšem po bolesti přichází… Kdo bude v cíli prožívat opojení z vítězství? To se dozvíme v živém přenosu Eurosportu, který začne již v 11:00, cíl je očekáván kolem 17 hodin. Závod komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký.