Dva a půl roku čekání a před námi je 118. ročník Paříž – Roubaix. Naposledy se Peklo severu jelo v polovině dubna 2019 a z vítězství se radoval Philippe Gilbert. Který z gladiátorů vstoupí z pekelného prachu Paříž – Roubaix do cyklistického nebe letos? Na 257,7 kilometrech je 30 očíslovaných dlážděných a prašných úseků dlouhých 55 kilometrů. První z nich až po 96 kilometrech a poslední – spíše symbolický – v samém závěru před vjezdem na velodrom v Roubaix.
Start Paříž – Roubaix je opět v Compiègne severovýchodně od Paříže a na trase nebudou chybět obávané pětihvězdičkové úseky Trouée d´Arenberg, Mons-en-Pévéle a mnohdy rozhodující Carrefour de l´Arbre. Tyto sektory jsou srdcem závodu.
Na start se i letos postaví sestavy všech stájí World Tour a nejlepší klasikáři světa. Zmiňována jsou především dvě jména – Wout van Aert a Mathieu van der Poel. Dohromady vybojovali 7 titulů mistra světa v cyklokrosu, svou vzrušující rivalitu přenesli i do silniční cyklistiky a mnohokrát dokázali, že i v ní umějí vítězit. Ve startovní listině naopak chybí jméno Julian Alaphilippe, který minulý víkend obhájil duhový dres mistra světa. K favoritům patří Peter Sagan i jezdci stáje Deceuninck – Quick-Step Kasper Asgreen, Yves Lampaert, Florian Sénéchal a Zdeněk Štybar. Dále Jasper Stuyven, Nils Politt, Sep Vanmarcke, Stefan Küng, Mads Pedersen a Sonny Colbrelli.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Paříž – Roubaix ještě nikdy nevyhrál český cyklista. Zdeněk Štybar byl dvakrát strašně blízko, ale na velodromu v Roubaix skončil v letech 2015 a 2017 druhý. Letos by měl být Zdeněk Štybar opět jedním z lídrů sestavy Deceuninck – Quick-Step, na MS dokázal, že formu má.
Předpověď počasí prozrazuje, že by od pátku do neděle mohlo v severní Francii pršet, což znamená, že dlážděné úseky budou ještě záludnější a nebezpečnější než v suchých letech. Poslední opravdu mokrý ročník se jel v roce 2002 (vyhrál Johan Museeuw), od té doby bylo Peklo severu spíše suché a prašné.
Eurosport 1 opět připravil pro své diváky lahůdku – přenos celého závodu Paříž – Roubaix. Startujeme už v 11:00, stejně jako v minulých letech komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký.
O den dříve – v sobotu 2. října – se jede inaugurační ženský ročník Paříž – Roubaix. Start je v Denain, cíl v Roubaix po 116 kilometrech. Trasa se po 31 kilometrech spojuje v Hornaingu s trasou závodu mužů, cyklistky čeká 17 očíslovaných sektorů včetně Mons-en-Pévéle a Carrefour de l´Arbre. Ve startovní listině jsou téměř všechna velká jména světového pelotonu – Annemiek van Vleutenová, Marianne Vosová, Chantal van den Broeková-Blaaková, Elizabeth Deignanová, Ellen van Dijková, Katarzyna Niewiadoma, Marlen Reusserová atd. Paříž – Roubaix žen vysílá Eurosport 1 od 15:15, komentuje Petr Nejedlý.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Říjnový cyklistický silniční program Eurosportu
30/09/2021 AT 09:24