„Závod za sluncem“, tak se říká etapám mezi francouzskou metropolí a Nice na Azurovém pobřeží. Letošní ročník bude mít nečekaně kvalitní obsazení. Po zrušení italských závodů Strade Bianche a Tirreno – Adriatico změnila řada špičkových cyklistů program a přijede na start v Plaisir západně od Paříže – Peter Sagan, Romain Bardet, Vincenzo Nibali, Michael Woods, Julian Alaphilippe, Thibaut Pinot, Nairo Quintana, spurteři Pascal Ackermann, Elia Viviani, Caleb Ewan, Nacer Bouhanni a dva čeští cyklisté Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar.
Úvodní tři etapy jsou rovinaté, čtvrtý den je v programu časovka se zvlněným profilem. Kopce čekají cyklisty až ve čtyřech etapách ve druhé polovině závodu. Nejnáročnější stoupání je v závěru předposlední etapy – 16 kilometrů na Valdeblore La Colmiane do nadmořské výšky 1500 metrů. Poslední etapou je 113 km dlouhý kopcovitý okruh v okolí Nice se čtyřmi vrchařskými prémiemi.
Loni se z vítězství radoval Egan Bernal, pozdější vítěz Tour de France. Na stupně vítězů ho doprovodili Nairo Quintana a Michal Kwiatkowski. Nejslavnějším mužem historie závodu je Sean Kelly, který již pracoval jako expert Eurosportu. Irský cyklista vyhrál etapy mezi Paříží a Nice sedmkrát za sebou v letech 1982–1988. V listině vítězů prestižního podniku najdeme největší jména historie cyklistiky – Eddy Merckx, Raymond Poulidor, Jacques Anquetil, Joop Zoetemelk, Miguel Indurain, v posledním desetiletí Alberto Contador, Bradley Wiggins, Tony Martin. Nejvíce vítězství slavili francouzští cyklisté, celkem 21, naposledy se ale domácí jezdec radoval v roce 1997, tehdy dovršil hattrick Laurent Jalabert.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Úvodní etapu vysílá Eurosport 2 ŽIVĚ v neděli 8. března od 13:10. Etapy za sluncem komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43