Omloop Het Nieuwsblad je otvírák belgické klasikářské sezony. O víkendu na přelomu února a března v nevyzpytatelném belgickém počasí, které mnohdy doslova mučilo cyklisty na vlámských silnicích. Omloop Het Nieuwsblad je zároveň první ze šesti tzv. Flanders Classics, vrcholem této série je Monument Okolo Flander. Letos slaví Omloop Het Nieuwsblad 75 let, mezi jeho vítěze se v minulosti zapsaly legendy belgické cyklistiky – Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck, Freddy Maertens, Johan Museeuw, nedávno i Philippe Gilbert a Greg van Avermaet.
Ozdobou závodu je 13 krátkých prudkých stoupání, většinou na kostkách (tzv. hellingenů), a dalších rovinatých úseků po kostkách (tzv. kasseienů). Prvním z kasseienů je na 39. kilometru Haaghoek, vzápětí je na řadě první z hellingenů Leberg, přes který se jede třikrát. Posledním je známý Bosberg 13 km před cílem, těsně před ním Muur-Kapelmuur. Předpověď počasí napovídá, že to bude drsný ročník v dešti a teplotách kolem 11 stupňů.
V loňském roce zvítězil Zdeněk Štybar, dvakrát byl blízko vítězství Peter Sagan, ale byla z toho v obou případech stříbrná pozice za Gregem van Avermaetem. Také letos přivítá startovní město Gent světovou klasikářskou elitu. Slovenský trojnásobný mistr světa sice na startu bude chybět, ale Zdeněk Štybar si nenechá ujít příležitost obhajovat loňský triumf. Na start se postaví Greg van Avermaet, Sep Vanmarcke, Philippe Gilbert, Oliver Naesen, Alexander Kristoff, Niki Terpstra, Tim Wellens, Jasper Stuyven, Tiesj Benoot a mistr světa Mads Pedersen. Původně měl startovat i Mathieu van der Poel, ale vrátil se z portugalského Algarve s chřipkou. České barvy bude reprezentovat jeho spolujezdec Petr Vakoč, kterému se začíná plnit kostkový sen, který přerušilo vážné zranění, slovenské Erik Baška. Mimochodem, triumf Zdeňka Štybara znamenal pro barvy Deceuninck – Quick-Step vítězství po 14 letech, naposledy totiž vyhrál Omloop Het Nieuwsblad v dresu této veleúspěšné stáje Belgičan Nick Nuyens v roce 2005, tehdy se jmenovala Quickstep-Innergetic. V sobotu startuje Deceuninck – Quick-Step v silné sestavě, kromě Zdeňka Štybara jedou mj. i Kasper Asgreen, Bob Jungels a Yves Lampaert.
Cyklistika
Tadej Pogačar a Dukla Banská Bystrica na Okolo Slovinska
08/06/2021 AT 12:16
Nuže, „Heren vertrekt!“, tedy něco jako „Pánové, kupředu!“. Klasikářská sezona startuje. V sobotu 29. února od 14:00 na E2.
Cyklistika
Červnový cyklistický silniční program Eurosportu
01/06/2021 AT 10:13
Cyklistika
Critérium du Dauphiné
29/05/2021 AT 17:15