Letošní ročník startuje na úplném jihu Anglie v hrabství Cornwall v městě Penzance. A končí daleko na skotském severu v Aberdeenu. Nikdy v minulosti nestartoval závod Okolo Velké Británie tak na jihu země a nekončil tak na jejím severu. Celkem překonají cyklisté 1314 kilometrů v osmi dnech. Etapy ve Velké Británii by měly vyhovovat především klasikářům, jsou buď rovinaté, nebo zvlněné s krátkými stoupáními.
V loňském roce se závod kvůli zdravotním důvodům neuskutečnil. V roce 2019 dominoval Mathieu van der Poel, který vyhrál tři etapy i celkovou klasifikaci. Své prvenství ale obhajovat nebude. Domácí britské fanoušky potěší start Marka Cavendishe, který svými výkony na Tour de France dokázal, že jeho případné ukončení kariéry by bylo předčasné. V pelotonu se představí řada předních světových cyklistů, mj. mistr světa Julian Alaphilippe, Wout van Aert, Richie Porte, Michal Kwiatkowski, Dan Martin, Marc Soler a domácí talent Ethan Hayter.
Závod Okolo Velké Británie byl obnoven v roce 2004 a mezi jeho vítěze se zapsali mj. Bradley Wiggins a Julian Alaphilippe. Kořeny závodu jsou ale hlouběji v minulosti, první etapový závod se jel ve Velké Británii jako oslava konce druhé světové války pod názvem Victory Cycling Marathon, v dalších letech závod měnil jméno, jel se jako Brighton – Glasgow, Circuit of Britain, Milk Race atd.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
Okolo Velké Británie odstartuje v neděli 5. září, úvodní etapu ale bude Eurosport 1 vysílat až v pondělí 6. září ze záznamu od 13:00 před živým přenosem druhé etapy (živě mohou diváci sledovat 1. etapu v neděli od 14:00 na Eurosport Playeru). Další etapy již bude Eurosport vysílat ŽIVĚ na E1, nebo E2. Eurosport zároveň nabídne živé přenosy z Trentina, kde se pojede ME v silniční cyklistice – ve čtvrtek 9. září časovky žen a mužů, o víkendu 11. a 12. září silniční závody žen a mužů.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21