Závod se jel poprvé v roce 2004 a mezi jeho vítěze se zapsali mj. Bradley Wiggins, Edvald Boasson Hagen, Michael Albasini, Lars Boom a v loňském roce domácí Steve Cummings. Kořeny závodu jsou ale hlouběji v minulosti, první etapový závod se jel ve Velké Británii jako oslava konce druhé světové války pod názvem Victory Cycling Marathon, pět etap mezi Britghtonem a Glasgowem, úspěšní byli tehdy na britské půdě Francouzi, kteří vyhráli týmovou i individuální soutěž, nejlepší ze všech byl Robert Balot.
V dalších letech závod měnil jméno, jel se jako Brighton – Glasgow, Tour of Britain, Circuit of Britan, Milk Race, PruTour atd. Obvykle měl amatérský status, to ovšem neznamená, že v listině vítězů nenajdeme slavná jména, např. v roce 1972 ho vyhrál tehdejší olympijský vítěz a pozdější úspěšný profesionál Hennie Kuiper, vítěz čtyř z pěti Monumentů. Od poloviny 80. let už byl ale otevřený profesionálům, vyhráli např. Maurizio Fondriest, Max Sciandri, Phil Anderson. V roce 1999 se jelo naposledy, pod názvem Tour of Britain byl závod znovu obnoven v roce 2004. V letošním roce má oficiální název podle sponzora OVO Energy Tour of Britain (OVO Energy je energetická společnost sídlící v anglickém Bristolu).
Start závodu je ve skotském historickém městě Edinburghu, hned v úvodní etapě je nejtěžší stoupání celého závodu na Redstone Rigg. Všechny etapy jsou rovinaté, pátá etapa je časovka na 16 kilometrů. Závěr závodu je v Cardiffu.
Cyklistika
Giro d´Italia Donne 2021
01/07/2021 AT 00:44
Týden před startem je startovní listina ještě neúplná, v pelotonu ovšem bude řada světových jmen, mj. Geraint Thomas, Simon Gerrans, Tony Martin, Michal Kwiatkowski, Philippe Gilbert. České barvy bude hájit Zdeněk Štybar. Po zranění se vrací Mark Cavendish. Ve spurtech bude mít těžké soupeře – Caleb Ewan, Fernando Gaviria, Alexander Kristoff, Dylan Groenewegen a Elia Viviani.
Eurosport 2 vysílá všech osm etap ŽIVĚ, začínáme v neděli 3. září od 14:15. Závod Okolo Velké Británie komentuje Petr Nejedlý.