Eurosport

Okolo Turecka

Okolo Turecka

The 14/04/2019 at 21:01Updated The 14/04/2019 at 21:31

Kalendář UCI World Tour pokračuje od úterý 16. dubna etapovým závodem Presidential Cycling Tour of Turkey.

Turecké etapy se v minulých letech jezdily především v jihozápadních regionech Turecka, obvykle zavedly cyklisty do známých letovisek Antalya a Marmaris i do krásných historických měst jako Fethiye a Selçuk. Letošní ročník zažije změny. Nejen v trase, ale i v kalendáři, závod se přesunul zpět z října na duben.

Cyklisté letos během šesti etap objedou Marmarské moře, start i cíl je v Istanbulu. Jednou z rozhodujících etap by měla být předposlední, která končí závěrečným stoupáním v Kartepe do nadmořské výšky 1170 metrů. Ostatní etapy jsou převážně rovinaté, ovšem druhá a čtvrtá mají na závěr krátké stoupání (cca 3 kilometry).

Na start se postaví sestavy šesti týmů kategorie World Tour, které doplní známé prokontinentální týmy a také domácí reprezentace vedená nejznámějším tureckým cyklistou Ahmetem Örkenem. V pelotonu se objeví několik špičkových spurtérů mj. Caleb Ewan a Mark Cavendish, v barvách týmu Bora-Hansgrohe pojede Erik Baška, který bude připravovat spurt pro Sama Bennetta. Zajímavostí je i start nejlepšího juniora světa Remca Evenepoela v dresu Deceuninck – Quick-Step.

Letos se jede už 55. ročník závodu, který se jel poprvé v roce 1963 pod názvem Marmara Tour, tehdy pouze s domácí účastí. Už v roce 1966 ale dostal podporu prezidentské kanceláře a postupně získával na kvalitě. V roce 2008 dostal status UCI 2.1, ve výsledkové listině jsou od tohoto roku zapsáni – David Garcia, Daryl Impey, Giovanni Visconti, Alexander Efimkin, Alexander Djačenko, Natnael Berhane, Adam Yates, Kristian Durasek, José Goncalves, Diego Ulissi a Eduard Prades.

Závod Okolo Turecka vysílá Eurosport od 16. do 21. dubna na programu E1, komentuje Štěpán Straka. Začínáme v úterý od 12:00.