Getty Images

Okolo Slovinska s českou i slovenskou účastí

Okolo Slovinska s českou i slovenskou účastí

The 16/06/2019 at 16:09Updated The 16/06/2019 at 16:38

Sparta Praha a Dukla Banská Bystrica mají za sebou závod Okolo Maďarska a od středy 19. června uvidí diváci Eurosportu jejich závodníky opět – startuje pětidenní Okolo Slovinska.

Hlavní město Lublaň je startovním místem celého závodu, od středy do neděle mají cyklisté před sebou více než 800 kilometrů. Úvodní etapa bude příležitostí pro špičkové spurtéry, v pelotonu bude Pascal Ackermann, pohodu a formu hledající Mark Cavendish, domácí Luka Mezgec, Simone Consonni atd. V dalších čtyřech etapách bude vždy kopec pár desítek kilometrů před cílem, nejvyšším bodem celého ročníku je Predmeja ve čtvrté etapě v nadmořské výšce 883 metrů.

Na start se postaví AC Sparta Praha a Dukla Banská Bystrica. Oba týmy se přesunou do Slovinska z etap v Maďarsku. Sparťané se v Maďarsku ani v jedné etapě nedostali do nejlepší desítky, stejně na tom jsou i cyklisté Dukly. V závěrečné etapě do Székesfehérváru jsme většinu přenosu sledovali v úniku jedoucího Tomáše Kalojírose. Ve Slovinsku oba týmy čeká ještě silnější konkurence, zúčastní se totiž sestavy pěti stájí World Tour a několik špičkových prokontinentálních týmů.

Ve Slovinsku letos nestartuje dvojnásobný vítěz závodu Primož Roglič, jedním z favoritů na celkové prvenství je další domácí cyklista Tadej Pogačar. Teprve 20letý jezdec stáje UAE vyhrál Okolo Kalifornie, kde porazil kvalitnější konkurenci, než se sejde ve Slovinsku, a s přehledem si vedl i v náročných horských etapách (na fotografii vítězí na Mount Baldy). Dalšími konkurenty pro GC budou mj. Esteban Chaves a Jay McCarthy. V sestavě týmu Bora – Hansgrohe by se měli objevit Erik Baška a Juraj Sagan.

Závod Okolo Slovinska vysílá Eurosport 1 ŽIVĚ od středy 13. června. Komentuje Štěpán Straka.