Závod se jede ve frankofonní části Švýcarska. Odstartuje kratičkým čtyřkilometrovým úterním prologem v Oronu severně od Ženevského jezera a vyvrcholí v neděli další časovkou ve Fribourgu (v obou případech se stoupáním na závěr). První etapa odstartuje z Aigle, starého vinařského města, v němž je sídlo Mezinárodní cyklistické unie (UCI) a cyklisté si již v ní užijí kopců. Profilově nejnáročnější budou čtvrteční druhá etapa do Saint-Imier a především sobotní královská etapa do Thyonu 2000, v níž čeká na cyklisty více než 4100 výškových metrů stoupání.
Šest dnů, prolog a pět etap, žádná z nich neměří více než 170 kilometrů, celkově má 75. ročník Okolo Romandie „pouze“ 682 kilometrů.
Poprvé se závod jel v roce 1947, rekordmanem se třemi vítězstvími je Ir Sean Kelly, dvakrát vyhráli mj. Tony Rominger, Cadel Evans, Chris Froome a Primož Roglič. V roce 2009 se z prvenství radoval Roman Kreuziger a pro českou cyklistiku to byl výjimečně vydařený ročník, v dresu nejlepšího jel tehdy po vítězství v prologu i František Raboň. V posledních pěti ročnících se z vítězství radovali Ilnur Zakarin, Nairo Quintana, Richie Porte a dvakrát Primož Roglič, loni se etapy v Romandii ze zdravotních důvodů neuskutečnily.
Cyklistika
Tro-Bro Léon: Peklo západu na cestách necestách
PŘED 12 HODINAMI
V předběžné startovní listině je Peter Sagan, pro kterého je to poslední příprava na Giro d´Italia, dále mj. vítěz Tour de France Geraint Thomas, kolumbijský vrchař Miguel Angel Lopez, Steven Kruijswijk, Rigoberto Urán, Wilco Kelderman a dvojnásobný vítěz Chris Froome, který na Okolo Romandie bude poprvé startovat v izraelských barvách. V pelotonu by se měli objevit i dva čeští cyklisté Jan Hirt a Josef Černý.
Přenosy z Romandie startují 27. dubna v 15:30 na programu E1, komentuje Štěpán Straka.
Cyklistika
Giro d´Italia tradičně na Eurosportu
07/05/2021 AT 09:56
Cyklistika
Startuje květnový cyklistický program Eurosportu – Okolo Algarve
04/05/2021 AT 00:38