Getty Images

Okolo Romandie

Okolo Romandie

The 16/04/2019 at 20:33Updated The 05/05/2019 at 19:38

Od 30. dubna do 5. května vysílá Eurosport 73. ročník cyklistického závodu Okolo Romandie, který je zařazen do nejvyšší kategorie UCI World Tour.

Okolo Romandie je jedním ze dvou etapových závodů nejvyšší kategorie WT na území Švýcarska a je pro řadu cyklistů poslední přípravou na Giro d´Italia. Závod odstartuje krátkým úterním prologem v Neuchatelu a vyvrcholí v neděli další individuální časovkou v Ženevě. V itineráři jsou dále dvě klasikářské a dvě vrchařské etapy. Královskou je 4. etapa do Torgonu se třemi vrchařskými prémiemi 1. kategorie, celkem v ní cyklisté vystoupají na 176 kilometrech 3456 výškových metrů. V etapě cyklisté překonají i nejvyšší bod závodu Jaunpass v nadmořské výšce 1506 metrů.

Závod se jel poprvé v roce 1947, rekordmanem se třemi vítězstvími je Ir Sean Kelly, dvakrát vyhráli mj. Tony Rominger, Cadel Evans a Chris Froome. V roce 2009 vyhrál závod Roman Kreuziger, v posledních pěti letech se z vítězství radovali Chris Froome, Ilnur Zakarin, Nairo Quintana, Richie Porte a loni Primož Roglič. Již tento seznam napovídá, že se na Okolo Romandie schází skvělá konkurence.

V předběžné startovní listině jsou vítěz Tour de France Geraint Thomas, světový rekordman v hodinovce Victor Campenaerts, bývalý vítěz Ilnur Zakarin, časovkářská ikona Tony Martin a nejlepší junior světa Remco Evenepoel přezdívaný „Nový Merckx“. Z českých cyklistů se představí Jan Hirt, který letos naznačuje velmi dobrou formu a na blížícím se Giru d´Italia by měl být jedním z hlavních domestiků Miguel Ángela Lópeze. Na start Okolo Romandie se postaví sestavy všech 18 týmů World Tour.

Přenosy z Romandie startují 30. dubna v 16:00 na programu E2, komentuje Petr Nejedlý.