Závod odstartuje 4,8 km dlouhým prologem v městečku Aigle v kantonu Vaud. Etapy v Romandii jsou tradičně kopcovité, letošní ročník není výjimkou. První, druhá i čtvrtá etapa jsou horské, nejvyšším bodem šestidenního závodu je Pillon ve čtvrté etapě (1546 m. n. m.). Na závěr čeká cyklisty kopcovitá 18 km dlouhá časovka v Lausanne.
Závod se jel poprvé v roce 1947 a vyhrál ho Belgičan Désiré Keteleer. Rekordmanem se třemi vítězstvími je Ir Sean Kelly, dvakrát vyhráli mj. Tony Rominger, Cadel Evans a Chris Froome. Britský trojnásobný vítěz Tour de France by měl být na startu i v letošním roce, v předběžné startovní listině jsou i Richie Porte, Tejay van Garderen, Rafal Majka, Rigoberto Uran a Ilnur Zakarin. České barvy by měli hájit Roman Kreuziger a Ondřej Cink.
Nejlepším českým ročníkem v Romandii byl 2009. Závod tehdy celkově vyhrál Roman Kreuziger, bylo to jeho druhé etapové profesionální prvenství poté, co o rok dříve triumfoval na Okolo Švýcarska. Kromě současného českého mistra vzpomíná na rok 2009 v hezkém i František Raboň, který v Lausanne vyhrál prolog a odstartoval do druhé etapy v žlutém dresu lídra závodu. Navíc v dresu Columbia–High Road vyhrál i týmovou časovku, po níž opět vedl celkovou klasifikaci, ve žlutém dresu ho poté vystřídal právě Roman Kreuziger.
Cyklistika
Giro d´Italia Donne 2021
01/07/2021 AT 00:44
Etapy z Romandie vysílá Eurosport na programu E2, začínáme v úterý 25. dubna od 16:00. Upozorňujeme diváky, že sobotní etapa bude vzhledem k bundesligovému programu pouze ze záznamu. Závod Okolo Romandie komentuje Štěpán Straka.