Velkou pozornost poutá tradičně skvěle obsazený vrchařský etapový závod Okolo Katalánska, na němž prověří své síly i velcí favorité Tour de France – Chris Froome a Alberto Contador.
Cyklistický svět je zvědavý, jak dopadne první letošní vzájemné měření sil dvou bývalých vítězů Tour de France. Zatímco Froome letos skončil až šestý v Austrálii na Herald Sun Tour (loni vyhrál), Contador má za sebou dva etapové závody v Evropě Okolo Andalusie a Paříž – Nice, v obou skončil celkově druhý, navíc i etapy na Arabském poloostrově.
Závod Okolo Katalánska patří k nejstarším etapovým závodům světa, první ročník se jel již v roce 1911. Nejčastěji vítězí španělští cyklisté, ale v posledních pěti letech z nich vyhrál jen Joaquim Rodriguez. Loni se radoval Nairo Quintana. V listině vítězů jsou zapsána nejslavnější jména světové cyklistiky – Eddy Merckx, Miguel Indurain, Jacques Anquetil, Felice Gimondi, Claudio Chiappucci, Francesco Moser, Sean Kelly atd.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Na startu 97. ročníku budou podle startovní listiny i Alejandro Valverde, Ilnur Zakarin, Adam Yates, Steven Kruijswijk, Bauke Mollema, Tejay van Garderen, Daniel Martin. Startovní listina je doslova nabitá, závod Okolo Katalánska připomíná malou Tour de France. Na start se postaví i několik cyklistů z České republiky – Petr Vakoč, Jan Hirt, Jan Bárta a Ondřej Cink.
Náročné budou všechny etapy, již ta první zavede cyklisty od moře do nadmořské výšky 1145 metrů. Startuje se v přímořském letovisku Callela na Costa del Maresme přibližně 50 kilometrů severně od Barcelony. Druhou etapou bude týmová časovka na 41 kilometrů a následuje série čtyř kopcovitých etap. Celkově nastoupají cyklisté mimo časovky v šesti etapách přes 19 000 výškových metrů! Nejvyšším bodem závodu je La Molina na závěr 3. etapy 1700 metrů nad mořem. Asi nejtvrdší bude závěrečné prudké stoupání 5. etapy na Lo Port od moře do nadmořské výšky 1000 metrů. V neděli závod končí náročným okruhem v Barceloně a okolí.
Živé přenosy z katalánských etap sledujte od pondělí 20. března v 15:45 na Eurosportu 1. Přenosy komentují Štěpán Straka a Petr Nejedlý.
Další cyklistické přenosy Eurosportu:
22. 3.
E2, 14:30 Dwaars door Vlaanderen (komentuje Martin Hačecký)
24. 3.
E2, 15:00 E3 Harelbeke (komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký)
27. 3.
E1, 14:30 Gent – Wevelgem (komentují Štěpán Straka a Martin Hačecký)
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43