Eurosport

Okolo Kalifornie: Rekordman Peter Sagan jede domů, vrací se Zdeněk Štybar

Okolo Kalifornie: Rekordman Peter Sagan jede domů, vrací se Zdeněk Štybar

The 08/05/2019 at 19:38Updated The 12/05/2019 at 15:42

Od neděle 12. května do soboty 18. května se jede etapový závod Okolo Kalifornie. Všech sedm kalifornských etap nabídne Eurosport divákům ŽIVĚ.

Úvod sedmidenního klání obstará „rychlovka“, která nabídne příležitost nejrychlejším spurtérům – 143 kilometrů po rovině, start i cíl jsou v Sacramentu. Bude to první příležitost pro exmistra světa Petra Sagana vyhrát další kalifornskou etapu, už jich má na kontě 16 (loni ale skončil nejlépe třetí).

Již druhá etapa bude pořádnou horskou dávkou, zavede cyklisty až do velehorských výšek, překonají i nejvyšší bod závodu Carson Pass v nadmořské výšce 2615 metrů, cíl je u South Lake Tahoe. Další rozhodující etapou pro celkovou klasifikaci by měla být šestá se závěrečným stoupáním na Mt. Baldy, jeden z tradičních vrcholů závodu. Závěrečná etapa do Pasadeny bude kratší (141 km), o to může být díky dvěma kopcům dynamičtější a dramatičtější. Letošní ročník nemá časovku, celkem čeká cyklisty 1244 kilometrů.

Závod Okolo Kalifornie se jezdí od roku 2006 a je jediným závodem nejvyšší kategorie World Tour v USA. Velkou hvězdou závodu bude tradičně Peter Sagan, který je díky svým výkonům z minulých let v Kalifornii nesmírně populární. Sagan startuje v Kalifornii rád a dá se říci, že jezdí na západ USA téměř jako domů. Vždyť v předcházejících ročnících vyhrál suverénně nejvíce etap ze všech – 16 (Cavendish 10) a 7 dní jel v trikotu vedoucího cyklisty závodu. V roce 2015 Peter Sagan závod Okolo Kalifornie vyhrál, v loňském roce se stal celkovým vítězem kolumbijský vrchař Egan Bernal.

I letošní ročník bude mít skvělou konkurenci, na startu budou sestavy 13 týmů World Tour, dále se představí mj. tři domácí prokontinentální týmy. Do Kalifornie se vrací Zdeněk Štybar, který by měl mít celkem volno pro vlastní plány, případně podpořit spurtéra Fabia Jakobsena. Vedle Petra Sagana pojedou i jeho bratr Juraj a Erik Baška.

Etapy Okolo Kalifornie vysílá Eurosport 1 od 13. do 18. května. Úvodní etapu od 01:00, další vždy od 23 hodin, výjimkou je závěrečná etapa od 21 hodin. Komentuje Petr Nejedlý.