Úvod sedmidenního klání obstará „rychlovka“, která nabídne příležitost nejrychlejším spurtérům – 143 kilometrů po rovině, start i cíl jsou v Sacramentu. Bude to první příležitost pro exmistra světa Petra Sagana vyhrát další kalifornskou etapu, už jich má na kontě 16 (loni ale skončil nejlépe třetí).
Již druhá etapa bude pořádnou horskou dávkou, zavede cyklisty až do velehorských výšek, překonají i nejvyšší bod závodu Carson Pass v nadmořské výšce 2615 metrů, cíl je u South Lake Tahoe. Další rozhodující etapou pro celkovou klasifikaci by měla být šestá se závěrečným stoupáním na Mt. Baldy, jeden z tradičních vrcholů závodu. Závěrečná etapa do Pasadeny bude kratší (141 km), o to může být díky dvěma kopcům dynamičtější a dramatičtější. Letošní ročník nemá časovku, celkem čeká cyklisty 1244 kilometrů.
Závod Okolo Kalifornie se jezdí od roku 2006 a je jediným závodem nejvyšší kategorie World Tour v USA. Velkou hvězdou závodu bude tradičně Peter Sagan, který je díky svým výkonům z minulých let v Kalifornii nesmírně populární. Sagan startuje v Kalifornii rád a dá se říci, že jezdí na západ USA téměř jako domů. Vždyť v předcházejících ročnících vyhrál suverénně nejvíce etap ze všech – 16 (Cavendish 10) a 7 dní jel v trikotu vedoucího cyklisty závodu. V roce 2015 Peter Sagan závod Okolo Kalifornie vyhrál, v loňském roce se stal celkovým vítězem kolumbijský vrchař Egan Bernal.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
I letošní ročník bude mít skvělou konkurenci, na startu budou sestavy 13 týmů World Tour, dále se představí mj. tři domácí prokontinentální týmy. Do Kalifornie se vrací Zdeněk Štybar, který by měl mít celkem volno pro vlastní plány, případně podpořit spurtéra Fabia Jakobsena. Vedle Petra Sagana pojedou i jeho bratr Juraj a Erik Baška.
Etapy Okolo Kalifornie vysílá Eurosport 1 od 13. do 18. května. Úvodní etapu od 01:00, další vždy od 23 hodin, výjimkou je závěrečná etapa od 21 hodin. Komentuje Petr Nejedlý.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21