Eurosport

Okolo Chorvatska

Okolo Chorvatska

The 12/04/2018 at 22:13Updated The 18/04/2018 at 18:56

Závod Okolo Chorvatska – 6 etap, více než 1000 kilometrů rozdělených do celé balkánské země. Cyklisté projedou nejen po nádherném pobřeží, ale vydají se i národních parků ve vnitrozemí a několika historických měst. Cíl je po šesti etapách podobně jako v předcházejících ročnících v hlavním městě Záhřebu.

Etapy budou atraktivní, nejen díky mnoha přírodním krásám, historickým památkám, ale také náročností, vždyť dvě etapy jsou horské s tvrdými stoupáními. První etapa dlouhá 227 kilometrů je na programu v úterý, startuje se v Osijeku nedaleko maďarských a srbských hranic, cíl je v Koprivnici. Druhá etapa je již kopcovitější, cyklisté pojedou atraktivní krajinou kolem Plitvických jezer a přes pohoří Velebit, cíl je v Zadaru. Třetí etapa bude rovinatá, v jejím závěru ovšem čeká cyklisty stoupání na Sveti Jure v pohoří Biokovo o přibližně 1500 výškových metrů. Čtvrtá etapa zavede cyklisty do NP Paklenice, nejnáročnější královskou bude pátá etapa, pojede se podobně jako v minulých letech v přírodním parku Učka. A bude to drsná porce horských kilometrů, celkem vystoupají cyklisté 3300 výškových metrů (tolik nemají cyklisté v žádné etapě Tour of the Alps), tvrdé bude závěrečné stoupání. Cíl je po šesti etapách tradičně v centru starého Záhřebu u kostela sv. Marka, závěrečné okruhy v hlavním městě Chorvatska budou opět hodně atraktivní.

Úvodní tři ročníky závodu Okolo Chorvatska vyhráli Polák Maciej Paterski, domácí Matija Kvasina a Vincenzo Nibali. Třetí byl loni za Nibalim a Rosonem Jan Hirt se ztrátou pouhých 23 sekund. Letos startují tři týmy kategorie World Tour – Astana, Bahrain Mérida a Trek-Segafredo. Bohužel, letos nepřijedou takové osobnosti světového pelotonu, jako v minulých letech, vždyť předloni ulovili organizátoři jedno z nejslavnějších jmen, v Chorvatsku startoval Mark Cavendish, loni ho napodobil další z velikánů současné cyklistiky Vincenzo Nibali.

Vysílání Okolo Chorvatska startuje v úterý 17. dubna v 15:30 (po skončení etapy Tour of the Alps) na programu E1. Komentuje Petr Nejedlý.