Etapy Okolo Baskicka jsou každým rokem důležitým dostaveníčkem špičkových vrchařů a také letos v nich prověří své síly i dva velcí favorité letošních grandtour – Alberto Contador a Alejandro Valverde.
Contador má za sebou etapy v Andalusii, v nichž prohrál s Valverdem o jedinou sekundu, závod za sluncem Paříž Nice, který ztratil o dvě sekundy s Henaem a také Okolo Katalánska, kde ho jednoznačně předčil Valverde. Contador tak již třikrát skončil v etapových závodech ve Španělsku a Francii druhý a je letos bez vítězství. Naopak Alejandro Valverde má na svém kontě v letošním roce již sedm (!) prvenství včetně triumfů na Okolo Andalusie a Okolo Katalánska.
Závod se v originále jmenuje Vuelta Ciclista al País Vasco a v roce 1924 vyhrál jeho úvodní ročník Francouz Francis Pélissier. Alberto Contador je rekordmanem v počtu prvenství, uspěl již čtyřikrát, podobně jako José Antonio Gonzáles v letech 1972–1978. Třikrát vyhráli Tony Rominger a Sean Kelly, mezi vítěze se zapsal i Nairo Quintana před čtyřmi lety.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
Na start 57. ročníku se postaví kromě zmíněných Contadora a Valverdeho i Romain Bardet, nedávný vítěz Velké ceny Miguela Induraina Simon Yates, Sergio Henao, Michal Kwiatkowski, Nicolas Roche, Julian Alaphilippe, Rigoberto Uran. Ve startovní listině je i objev české silniční cyklistiky Ondřej Cink.
Závod odstartuje v Pamploně, cyklisté mají před sebou celkem 829 náročných kilometrů. Nejvyšším bodem letošního ročníku je La Aldea (953 m. n. m.). Etapy nezavedou cyklisty do velehor, ale všechny jsou kopcovité s výjimkou závěrečné individuální časovky na 28 kilometrů se startem i cílem v Eibaru.
Živé přenosy z baskických etap sledujte od pondělí 3. dubna v 15:30 na Eurosportu 1. Přenosy komentují Štěpán Straka a Petr Nejedlý.