AFP

Okolo Baskicka s Petrem Vakočem

Okolo Baskicka s Petrem Vakočem

The 07/04/2019 at 21:28Updated The 07/04/2019 at 21:39

Tento týden jsou v bohatém cyklistickém programu Eurosportu dva závody nejvyšší kategorie UCI World Tour – šestidenní Okolo Baskicka a monument Paříž – Roubaix.

Etapy Okolo Baskicka jsou každým rokem důležitým dostaveníčkem řady výborných vrchařů a také letos v nich prověří své síly někteří z favoritů letošních grandtour – mj. Adam Yates a Geraint Thomas. Vedle nich se na start postaví mj. Mikel Landa, Bauke Mollema, Julian Alaphilippe, Michal Kwiatkowski a v dresu stáje Deceuninck – Quick-Step i český cyklista Petr Vakoč. Startuje všech 18 stájí WT.

Závod se ve španělštině jmenuje Vuelta Ciclista al País Vasco (v baskičtině Euskal Herriko Itzulia) a v roce 1924 vyhrál jeho úvodní ročník Francouz Francis Pélissier. Alberto Contador je rekordmanem v počtu prvenství, uspěl již čtyřikrát, podobně jako José Antonio Gonzáles v letech 1972–1978. Třikrát vyhráli Tony Rominger a Sean Kelly, mezi vítěze se zapsali i předloni Alejandro Valverde a před šesti lety Nairo Quintana, loni poprvé vyhrál Primož Roglič.

Cyklisté mají před sebou téměř 800 náročných kilometrů včetně úvodní časovky s dva kilometry dlouhým prudkým kopcem (9,5 %). Druhá a třetí etapa mají na závěr kratičké výbušné stoupání, žádná z etap nemá rovinatý profil, přestože do vysokých hor itinerář cyklisty nezavede, nejvyšším bodem letošního ročníku je Opakua (1020 m. n. m.). Jedno z nejtěžších stoupání je na konci páté etapy. V poslední etapě je několik prudkých kopců, závod tak může vrcholit až v posledních kilometrech.

Živé přenosy z baskických etap sledujte od pondělí 8. dubna, přenosy od pondělí do soboty začínají v 15:30 (vysílá Eurosport 1, pouze sobotní etapu E2).