Závod se oficiálně jmenuje Itzulia Basque Country, ve španělštině Vuelta Ciclista al País Vasco. Podobně jako v minulých letech bude i letošní ročník důležitým dostaveníčkem, v němž prověří své síly někteří z favoritů letošních grandtour. Pamatujete ohromující duel Tadej Pogačar vs Primož Roglič na loňské Tour de France? Letošní Okolo Baskicka bude jejich prvním střetnutím v etapovém závodě od Pogačarova triumfu na Avenue des Champs-Élysées. Tím dalším bude až Critérium du Dauphiné před Tour de France.
Na úvod čeká cyklisty 14 kilometrů dlouhá časovka s prudkým stoupáním jak v úvodu, tak v závěru, v něm dokonce až 19 %. Žádná ze šesti etap nezavede cyklisty do vysokých hor, etapy budou spíše klasikářské a kopcovité. Nejvyšším bodem letošního ročníku je Tejera v nadmořské výšce 738 metrů. Profilem nejnáročnější bude poslední krátká etapa (111 km) se stoupáním na Arrate v závěru. V této etapě je několik prudkých kopců, závod tak může vrcholit až v posledních kilometrech.
Okolo Baskicka patří k nejstarším etapovým závodům, poprvé se jelo v roce 1924 a vyhrál Francouz Francis Pélissier. Závod se ale nejezdil pravidelně, takže letos se koná 61. ročník. Alberto Contador je rekordmanem v počtu prvenství, uspěl čtyřikrát v letech 2008 až 2016, podobně jako José Antonio Gonzáles v letech 1972–1978. Třikrát vyhráli Tony Rominger a Sean Kelly.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Loňský ročník byl kvůli pandemii Covidu-19 zrušen. Obhájcem trofeje tak je z roku 2019 Ion Izagirre. Rok před ním vyhrál Primož Roglič, se závodem tak má hodně pozitivní zkušenosti. Také mladší Tadej Pogačar už v Baskicku startoval, v roce 2019 byl nejlepším mladým závodníkem a celkově skončil šestý (ve čtyřech etapách byl v nejlepší desítce).
Startuje všech 19 stájí World Tour. V předběžné startovní listině jsou kromě obou Slovinců a obhájce Iona Izagirreho mj. Adam Yates, Miguel Ángel López, Richard Carapaz, Jakob Fuglsang, Maximilian Schachmann, Emanuel Buchmann, Rafal Majka, Michael Woods, Bauke Mollema a Wilco Keldermann. A také Alejandro Valverde, který v sobotu krátce před svými 41. narozeninami vyhrál GP Miguela Induraina. V barvách týmu Deceuninck – Quick Step pojede Josef Černý.
Živé přenosy z baskických etap sledujte od pondělí 5. dubna, všechny přenosy od pondělí do soboty začínají v 15:30 (vysílá Eurosport 1, pouze sobotní etapu E2).
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43