Getty Images

O víkendu startuje belgická klasikářská sezona

O víkendu startuje belgická klasikářská sezona

The 01/03/2019 at 13:49Updated The 01/03/2019 at 14:45

Kuurne-Brusel-Kuurne je tradičně otevřením belgické cyklistické sezony společně se závodem Omloop Het Nieuwsblad, který se jede o den dříve.

Je tomu tak i letos. Třikrát v historii byl závod zrušen kvůli špatnému počasí, které na přelomu února a března nebývá v Belgii právě přívětivé. Podmínky pro cyklisty byly nejednou hodně drsné, vždyť například v roce 2010 pořadatelé závod zkrátili kvůli bouři a spadlým stromům.

Závod měří 201 kilometrů, poslední kopec je Nokereberg 50 kilometrů před cílem, lze tedy očekávat souboj spurtérů, bývalo tomu tak v minulých letech a bylo tomu tak loni, kdy vyhrál Dylan Groenewegen. Předloni triumfoval Peter Sagan, který se ovšem letos belgického otevření sezony neúčastní. Před Nokerebergem mají cyklisté v itineráři dalších dvanáct kopců, nejdelším je 2700 metrů dlouhý Hotond, nejprudší stoupání čeká jezdce na kilometr dlouhém Kanariebergu – až 14 procent a průměr 7,7.

Přestože má závod v názvu jméno Brusel, přes belgickou metropoli cyklisté nejedou (obracejí se zpět na západ asi 25 km od Bruselu), start a cíl je v Kuurne. Závod se jezdí od roku 1946, letos se 71. ročník, a až do roku 1982 ho vyhrávali pouze cyklisté z Belgie a Nizozemska. Belgičané mají na svém kontě 52 vítězství, poslední zaznamenal Jasper Stuyven v roce 2016, Nizozemci dosáhli na 9 triumfů, poslední patří Groenewegenovi.

Koho bychom měli označit za favority? Startovní listina je plná mimořádných spurtérů a klasikářů – na startu bude obhájce Dylan Groenewegen, dále Pascal Ackermann, Jasper Stuyven, Michael Valgren, Sonny Colbrelli, Arnaud Demare, Matteo Trentin, Tiesj Benoot atd. V pelotonu bude i Zdeněk Štybar, který prokázal výbornou formu na začátku roku v Algarve vítězstvím v náročné etapě na Malhao. Uvidíme i Josefa Černého a Juraje Sagana.

V sobotu a v neděli vysílá Eurosport oba závody otevírající belgickou sezónu. V sobotu na programu E2 od 14:15 Omloop Het Nieuwsblad a v neděli na E1 od 15:15 Kuurne-Brusel-Kuurne. Komentují Martin Hačecký a Petr Nejedlý.