Cyklistika

Nejstarší klasika – Lutych-Bastogne-Lutych

Share this with
Copy
Share this article

Bob Jungels, Liege-Bastogne-Liege

Image credit: Getty Images

ByEurosport CZ
16/04/2019 at 18:38 | Updated 28/04/2019 at 17:14

V neděli 28. dubna vysílá Eurosport poslední jarní monument – 105. ročník závodu mezi Lutychem a Bastogne.

Jediným českým cyklistou na startu bude pravděpodobně Roman Kreuziger, který loni dojel na osmém místě a opět chce hrát na nejstarší klasice významnou roli jako lídr týmu Dimension Data. Jenže pád na Valonském šípu jeho plány ohrožuje. Roman Kreuziger má dle svých slov všechna vyšetření za sebou a doufejme, že ho uvidíme na startu. Ze závodu se naopak stáhl Peter Sagan, který tak bude mít delší přípravu na Okolo Kalifornie (Eurosport vysílá od 12. května).

La Doyenne (Nejstarší), jak se závodu Lutych-Bastogne-Lutych říká, je jedním z pěti monumentů roku vedle Milán – San Remo, Okolo Flander, Paříž – Roubaix a Giro di Lombardia. Závod se jel poprvé už v roce 1892, ovšem tehdy na trase mezi Spa a Bastogne. Cyklistické závody se v té době organizovaly na podporu novin a časopisů, bylo tomu tak i v tomto případě, za závodem ve francouzsky mluvící části Belgie stály francouzsky psané noviny L´Expresse. Což nebylo vůbec milé Vlámům, a tak se později zrodila další velká současná klasika Okolo Flander, za kterou stál vlámský sportovní magazín Sportwereld.

Cyklistika

Giro d´Italia „startuje“ na Eurosportu dle plánu 9. května

06/05/2020 AT 14:12

Závod měří 256 kilometrů a jede se ve valonské části Belgie. Po čtvrtstoletí se změnilo cílové město, opět se finišuje v Lutychu, který je v názvu závodu. V minulých letech byl závěr v Ans a posledním kopcem 5,5 kilometrů před cílem Côte de Saint-Nicolas. Ten letos odpadá, přesto je profil tratě pořádně kopcovitý, jak už to u jarních belgických klasik bývá. Stoupání jsou krátká, ale mnohdy velmi strmá a intenzivní. Nejznámějším kopcem je Côte de la Redoute, často jeden z rozhodujících prvků závodu, také letos je přibližně 36 kilometrů před cílem. Côte de la Redoute měří 2 km, průměr stoupání je 8,9 procent a nejprudší úsek má přes 20 procent. Nejvyššími body závodu jsou Côte de Mont-le-Soie (587 m. n. m.) a Col du Rosier (565 m. n. m.).

Jen jeden cyklista dokázal vyhrát Lutych-Bastogne-Lutych pětkrát – domácí legenda Eddy Merckx. Čtyřikrát se radovali Moreno Argentin a Alejandro Valverde, který vyhrál naposledy předloni a postaví se na start LBL již počtrnácté. Z loňského roku máme v živé paměti spanilou jízdu Boba Jungelse, který vyrazil vpřed asi 20 kilometrů před cílem a na Côte de Saint-Nicolas vedl o 50 sekund, v cíli měl nakonec náskok více než půl minuty.

Klasiku Lutych-Bastogne-Lutych vysílá Eurosport 28. dubna od 14:00 na programu E1. Závod komentuje Štěpán Straka.

Cyklistika

Virtuální série TOUR FOR ALL od pondělí 4. května i s Romanem Kreuzigerem

03/05/2020 AT 08:04
Cyklistika

Rozhovor s Petrem Saganem

01/05/2020 AT 04:51
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Cyklistika

Giro d´Italia „startuje“ na Eurosportu dle plánu 9. května

06/05/2020 AT 14:12