Závod z Milána do Turína organizuje společnost RCS MediaGroup, která je zároveň pořadatelem i Gira d´Italia nebo Monumentů Milán – San Remo a Il Lombardia. Milán – Turín je součástí UCI Europe Tour kategorie 1. HC a pojede se již 98. ročník. Atraktivní bude především závěrečné stoupání na horu Superga, kde v roce 1949 při letecké havárii zemřeli všichni členové tehdejšího fotbalového mistra Itálie tzv. Grande Torino.
V loňském roce vyhrál Migel Ángel López, kolumbijský vrchař, letos osmý muž Vuelty a vítěz dvou etap na španělské grandtour. Na Supergu za ním nejrychleji vyšplhali Michael Woods a Rigoberto Uran. Po třech italských ročnících tedy opět zvítězil cizinec, před Lópezem se podařilo porazit v Turíně domácí špičku v roce 2012 Albertovi Contadorovi. Rychlostní rekord drží z roku 1999 Švýcar Markus Zberg, který vyhrál závod průměrnou rychlostí 45,75 km/hod. V listině vítězů je zapsána plejáda slavných italských cyklistů – Fiorenzo Magni, Gianni Motta, Giovanni Battaglin, Giuseppe Saronni, Francesco Moser, Gianni Bugno. Letošní ročník by měl mít opět velkými jmény nabitou startovní listinu: Fabio Aru, Tom Dumoulin, Nairo Quintana, Esteban Chaves, Rigoberto Uran, Michal Kwiatkowski, Julian Alaphilippe, Daniel Martin, Steven Kruijswijk, Ilnur Zakarin, Bauke Mollema, Adam Yates. Na startu bude i Roman Kreuziger.
Až do roku 1987 se závod jel vždy týden před klasikou Milán – San Remo a byl jednou z příprav na nejdůležitější jarní klasiky. Jenže počasí v Lombardii a Piemontu je začátkem března nevyzpytatelné a tak byl závod přeložen na konec září před poslední Monument roku Il Lombardia.
Cyklistika
Giro d´Italia Donne 2021
01/07/2021 AT 00:44
Eurosport vysílá Milán – Turín 5. října od 14:45 na programu E1. Komentuje Štěpán Straka.