To vše se zhmotnilo v dres nejlepšího vrchaře největšího závodu. Jen na jedinou etapu, na pouhý jediný den, ale když se novináři ptali Taylora Phinneyho, jak dlouho udrží svůj puntíkovaný dres, ten dres, který v minulosti tolik proslavili Richard Virenque, Lucien van Impe nebo Claudio Chiappucci, odpověděl větou, kterou jsme použili v titulku: „Man, live in the moment!“
Martin Hačecký, Štěpán Straka
Byl to opravdu jediný den, ve třetí etapě vrchařský trikot ztratil. Ale jak ho vybojoval! Taylor Phinney strávil téměř celou druhou etapu TdF v úniku a vyhrál obě vrchařské prémie na trati. Jede svou první Tour de France v životě, podobně je letošní 104. ročník premiérou i pro domácího Yoanna Offreda. Oba se nejednou potkali na evropských silnicích v rolích soupeřů, tentokrát je jejich aktivita svedla nečekaně dohromady. A napadla nás známá slova ze závěru jedné filmové klasiky (Casablanca) „I think this is the beginning of a beautiful friendship“, když jsme je viděli, jak společně bojují o každou sekundu před finišujícím pelotonem, kterému nakonec kilometr před cílem neodolali.
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
„Byl to jednoznačně nejsilnější parťák v úniku, a tak jsem se k němu otočil a hodil po něm: Pojďme do toho“, vyprávěl v cíli přes porážku spokojený (vždyť má ten vysněný dres!) Phinney. „Když jsme společně za pelotonem projeli cílem, objal jsem ho a řekl: Teď jsme přátelé na celý život, kámo.“ Byl to jeho den, jeho výhra, po všech těch bolestech a strastech. V rozhovoru před Tour de France Phinney vyprávěl, že stále podstupuje terapii, aby se vyrovnal s následky vážného zranění, a že síla, vycházející z levé strany jeho těla, je o 25 % nižší než ta z pravé strany.
Bylo to v roce 2014. V úvodu sezóny vyhrál Phinney díky vydařené časovce Okolo Dubaje, poté etapu na Okolo Kalifornie a stal se mistrem USA v časovce. O dva dny později v mistrovském silničním závodě se to stalo. Pád, který ohrozil jeho kariéru, trvalo to předlouhých 14 měsíců, než se Taylor Phinney opět objevil v profesionálním pelotonu. A už během dvou týdnů stál na stupni nejvyšším, vyhrál etapu na USA Pro Challenge. Jenže vrchařský dres na Tour de France před zraky celého světa… to je úplně z jiného světa. Přestože už v roce 2012 vyhrál prolog Gira d´Italia a oblékl růžový dres lídra italské Grand Tour. Syn olympijské cyklistické vítězky Connie Carpenterové a vítěze dvou etap na Tour de France Davise Phinneyho má milovanou cyklistiku přímo v kořenech. Jeho otec, v posledních letech trpící Parkinsonovou chorobou, mu hodně pomohl k návratu do pelotonu po těžkém zranění.
Nejen cyklistické umění je nutné k úspěchu. Bez myšlenky to prostě nejde. I o tom vyprávěl Taylor Phinney: „Po časovce jsem si dal sprchu v hotelovém pokoji a když jsem vyšel ven z koupelny, úplně nahý, náhle vstoupil do pokoje náš sportovní ředitel Charly Wegelius. Přestože jsem před ním stál nahý, začal mi vysvětlovat svou představu zítřejší etapy. Chtěl, abych vybojoval dres nejlepšího vrchaře. A na ranním mítinku představil plán celému týmu.“
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21
Cyklistika
Okolo Velké Británie
04/09/2021 AT 23:48