Jediným českým cyklistou na startu bude pravděpodobně Roman Kreuziger, který druhým místem na Amstel Gold Race a čtvrtým na Valonském šípu dokázal, že má na jaře výbornou formu a podobně jako v loňském roce, kdy až do posledního kilometru neúnavně pracoval pro Adama Yatese a Michaela Albasiniho, může hrát na nejstarší klasice významnou roli. Pokud ukáže Roman Kreuziger stejnou sílu jako v posledních dnech, může být on koncovým jezdcem stáje Mitchelton–Scott.
La Doyenne (Nejstarší), jak se závodu Lutych-Bastogne-Lutych říká, je jedním z pěti monumentů roku vedle Milán – San Remo, Okolo Flander, Paříž – Roubaix a Giro di Lombardia. Závod se jel poprvé už v roce 1892, ovšem tehdy na trase mezi Spa a Bastogne. Cyklistické závody se v té době organizovaly na podporu novin a časopisů, bylo tomu tak i v tomto případě, za závodem ve francouzsky mluvící části Belgie stály francouzsky psané noviny L´Expresse. Což nebylo vůbec milé Vlámům a tak se později zrodila další velká současná klasika Okolo Flander, za kterou stál nizozemsky psaný sportovní magazín Sportwereld.
Závod měří 258 kilometrů a jede se ve valonské části Belgie. Profil tratě je pořádně kopcovitý, jak už to u jarních belgických klasik bývá. Stoupání jsou krátká, ale mnohdy velmi strmá. Nejznámějším kopcem je Côte de la Redoute, často jeden z rozhodujících prvků závodu, také letos je přibližně 36 kilometrů před cílem. Côte de la Redoute měří 2 km, průměr stoupání je 8,9 procent a nejprudší úsek má přes 20 procent. Posledním kopcem bude 5,5 kilometrů před cílem Côte de Saint-Nicolas, 1100 metrů s průměrem 8,6 procent.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Jen jeden cyklista dokázal vyhrát Lutych-Bastogne-Lutych pětkrát – domácí legenda Eddy Merckx. Čtyřikrát se radovali Moreno Argentin a Alejandro Valverde, který vyhrál naposledy loni před Danielem Martinem a Michalem Kwiatkowskim, a přes porážku na Valonském šípu je opět velkým favoritem. V pelotonu se tradičně sejde světová klasikářská špička.
Klasiku Lutych-Bastogne-Lutych vysílá Eurosport 22. dubna od 14:00 na programu E1. Závod komentuje Štěpán Straka.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43