Závod měří 259 kilometrů a je posledním ze tří tzv. Ardenských klasik, které se jezdí převážně ve valonské části Belgie. Profil tratě je výrazně kopcovitý, jak už to u jarních belgických klasik bývá. Stoupání jsou krátká, ale mnohdy velmi strmá. Nejznámějším kopcem je Côte de la Redoute, často jeden z rozhodujících prvků závodu, který měří 2 km s průměrem stoupání 8,9 procent a nejprudším úsekem přes 20 procent. Letos ale bude už více než třicet kilometrů před cílem. Posledním kopcem v itineráři přibližně 13 km před cílem je Côte de la Roche-aux-Faucons, 1300 metrů dlouhá stěna s průměrem 11 procent. Bude se rozhodovat právě tam? Novinkou v itineráři je Côte de Desnie 50 km před cílem, 1600 metrů, průměr stoupání 8,1 procent. Nejvyšším bodem závodu je Côte de Mont-le-Soie s nadmořskou výškou 587 metrů.
Jediným českým cyklistou na startu bude pravděpodobně Roman Kreuziger, který ale na Amstel Gold Race a Valonském šípu – přes opatrný optimismus – nedokázal, že má na jaře formu zaručující kvalitní výsledek. Jen jeden cyklista dokázal vyhrát Lutych-Bastogne-Lutych pětkrát – domácí legenda Eddy Merckx. Čtyřikrát se radovali Moreno Argentin a Alejandro Valverde, který vyhrál naposledy v roce 2017. V pelotonu se tradičně sejde světová klasikářská špička včetně tří nejlepších z loňského ročníku – vítěz Primož Roglič a Marc Hirschi s Tadejem Pogačarem. Loňský ročník byl neuvěřitelný pro slovinské barvy, v nejlepší čtyřce skončili tři Slovinci. A také závěr byl divoký – Julian Alaphilippe se již viděl vítězem, ale začal jásat příliš brzy, to zpomalení ho stálo vítězství (rozhodčí mu nakonec sebrali i druhé místo). Na startu by letos neměli chybět Julian Alaphilippe, Michael Woods, Jakob Fuglsang, Maximilian Schachmann, Michal Kwiatkowski, Adam Yates, Greg van Avermaet i Alejandro Valverde.
Letos se jede již 107. ročník. La Doyenne (Nejstarší), jak se závodu Lutych-Bastogne-Lutych říká, je jedním z pěti monumentů roku vedle Milán – Sanremo, Okolo Flander, Paříž – Roubaix a Giro di Lombardia. Závod se jel poprvé už v roce 1892, ovšem tehdy na trase mezi Spa a Bastogne. Cyklistické závody se v té době organizovaly na podporu novin a časopisů, bylo tomu tak i v tomto případě, za závodem ve francouzsky mluvící části Belgie stály francouzsky psané noviny L´Expresse. Což nebylo vůbec milé Vlámům, a tak se později zrodila další velká současná klasika Okolo Flander, za kterou stál nizozemsky psaný sportovní magazín Sportwereld.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
V neděli 25. dubna bude Eurosport vysílat i závod žen, který měří 141 km, jede se na trase z Bastogne do Lutychu. Přenos startuje v 11:20 na E1.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43