Oba závody se jedou na okruzích ve městech, ale jsou profilově hodně rozdílné. Páteční Velká cena Quebeku má méně kopcovitý profil, celkově vystoupají cyklisté 2976 metrů na 16 okruzích. V Montrealu to bylo v minulých letech o téměř tisíc metrů více – 3893, ovšem letos pořadatelé okruh maličko změnili a přidali na jeho náročnosti, cyklisty čeká 4528 výškových metrů na 16 okruzích. To je srovnatelné s trasou, na které se pojede MS v Innsbrucku (na probíhající Vueltě žádná etapa nemá tak vysoký počet výškových metrů), pro Romana Kreuzigera (nejen) tak bude montrealský závod výbornou přípravou na šampionát, který pojede jako lídr české reprezentace.
Na start se v Quebeku i Montrealu postaví špičkoví klasikáři světového pelotonu. K favoritům patří Greg van Avermaet, který v Quebeku již třikrát skončil na druhém místě a touží po vítězství (v Montrealu již vyhrál), Uspět mohou i další, loňský montrealský vítěz Diego Ulissi, dále Sep Vanmarcke, Michael Matthews, John Degenkolb, Tim Wellens a Oliver Naesen. A také Zdeněk Štybar a Roman Kreuziger, kteří pojedou jako lídři svých stájí. V Montrealu samozřejmě mají větší šance cyklisté odolnější v kopcovitém profilu.
Obě velké ceny se jely poprvé v roce 2010 a byly hned od úvodního ročníku zařazeny do nejvyšší kategorie cyklistického kalendáře UCI World Tour. V Quebeku vyhrál Thomas Voeckler a v Montrealu Robert Gesink.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Tři závodníci dokázali vyhrát v průběhu osmi let obě velké ceny – kromě Petra Sagana i Robert Gesink a Simon Gerrans, který v roce 2014 triumfoval na obou okruzích.
Živé přenosy z Kanady sledujte v pátek 7. září (20:00) a v neděli 9. září (20:15) na Eurosportu 2. Komentuje Štěpán Straka.
Od 23. září se na obrazovkách Eurosportu opět objeví světový šampionát silničních cyklistů, který se koná v rakouském Innsbrucku. Eurosport bude vysílat všechny závody MS ŽIVĚ.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43