Getty Images

Klasikářská elita na Valonský šíp

The 16/04/2019 at 19:00Updated The 24/04/2019 at 15:02

Ve středu 24. dubna vysílá Eurosport další ardenskou klasiku Valonský šíp s atraktivním závěrečným výšlapem na Mur de Huy. Od 14:30 se na diváky E1 těší komentátoři Štěpán Straka a Martin Hačecký.

Letošní Flèche Wallonne má start v Ans, kde do loňského roku více než čtvrtstoletí finišoval monument Lutych – Bastogne – Lutych. Cíl je ovšem po 195 km tradiční: známá stěna jménem Mur de Huy, 1,3 km, v průměru 9,6 %. Cyklisté vystoupají Mur de Huy během závodu třikrát, poprvé na 135. kilometru, podruhé na 166. Šestkrát za sebou triumfovaly španělské barvy (Joaquim Rodriguez, Daniel Moreno a čtyřikrát v řadě Alejandro Valverde), až loni byl nahoře nejrychlejší Francouz Julian Alaphilippe. Francouz slavil vítězství ve Valonském šípu po 21 letech. Julian Alaphilippe nezadržitelně nastoupil 200 metrů před cílem, předjel vedoucího Vanenderta a nedal šanci ani Valverdemu, který skončil o 4 sekundy za ním na druhém místě.

Valonský šíp se obvykle jezdí uprostřed týdne mezi klasikami Amstel Gold Race a Lutych – Bastogne – Lutych a organizuje ho společnost Amaury Sport Organisation, která pořádá mj. Tour de France. Podobně jako u většiny známých závodů stály u jeho zrodu noviny – Les Sports. Poprvé se jelo v roce 1936 a vítězem byl domácí Philemon De Meersman. Nejvíce vítězství mají na kontě Belgičané – 38, Italové 18, ovšem individuálním rekordmanem je Alejandro Valverde, který zvítězil pětkrát, poprvé už v roce 2006. Po třech vítězstvích mají Marcel Kint, Eddy Merckx, Moreno Argentin a Davide Rebellin.

Na startu by mohla být čtveřice českých cyklistů. Roman Kreuziger, který loni skončil na 4. místě, povede tým Dimension Data, v barvách CCC pojede Josef Černý, Petr Vakoč bude v dresu Deceuninck – Quick-Step pracovat pro obhájce Juliana Alaphilippa a Daniel Turek by se mohl objevit v sestavě Israel Cycling Academy. V barvách Bora-Hansgrohe se na start postaví i exmistr světa Peter Sagan, kterého uvidíme i na Lutych – Bastogne – Lutych a poté tradičně na etapách Okolo Kalifornie.

Roman Kreuziger po Amstelu: „Nohy dnes neodpovídají výsledku, což mne hodně mrzí, ale takové závody občas jsou, když uteče ten správný okamžik, klobouk dolů před van der Poelem, teď je třeba zregenerovat a těším se na středu na Valonský šíp, přestože to není závod, který mně úplně sedí, ale zkusím ho na maximum před nedělním Lutychem.“