Thomas de Gendt bude smutný, a my víme, že si tu cenu zasloužil přinejmenším stejně, jako domácí Warren Barguil. Belgický cyklista byl neustále vpředu, v únicích strávil na 1000 kilometrů, rval se o vrchařské prémie, spurtoval i na prémiích do bodovací soutěže. I on byl pro nás vítězem ceny pro největšího bojovníka tour.
A pak přišla časovka a najednou k těmto dvěma přibylo ještě jedno jméno. Po celou tour méně viditelné – Michal Kwiatkowski. Nebojoval totiž každodenně za svou slávu, ale jako by se přejmenoval na Sky, právě on byl vždy do posledních sil k dispozici lídrovi stáje. Předváděl výjimečně bojovné výkony a naprosto se obětoval pro manšaft. Zdálo se, každým přibývajícím dnem, že už musí opravdu odpadnout, viděli jsme v jedné alpské etapě, jak se v kopci doslova zastavil. A najednou šlápl do pedálů a časovku prolétl stylem velkého šampiona, za ním zůstali Chris Froome a všichni jeho soupeři bojující o celkové prvenství, a také časovkářští specialisté jako Tony Martin, Primož Roglič a Vasil Kyryienka. Před Kwiatkowskim zůstala jen jediná vteřina Macieje Bodnara, který slavil své první vítězství na Tour de France a společně slavili historická první dvě místa v etapě Tour de France pro polské barvy.
Máme tak tři vítěze „naší“ soutěže. Ale my se nemusíme rozhodovat a vybírat jediného hrdinu tour. Jury ano. Ta jury, do jejíhož rozhodování úplně nevidíme, přestože její složení je známé. A každého asi napadne, že se rozhoduje maličko i „politicky“ nebo na základě sympatií. Posledním Francouzem, který vyhrál Tour de France, je Bernard Hinault, jedno ze slavných jmen minulosti, je to dlouhý let časem zpět až do roku 1985. A Prix de la combativité vyhráli Francouzi za posledních deset let hned šestkrát.
Cyklistika
MS v silniční cyklistice od 19. do 26. září – kompletní program na E1
17/09/2021 AT 11:01
Barguil vyhrál dvě etapy letošního ročníku, ale v mnoha dalších nepotil krev, nejel na celkové pořadí, jel si pro ta dvě etapová prvenství a puntíkatý dres (vlastně tři, jedno těsně prohrál). Nejen on, i další cyklisté ukázali svá bojovná srdce, v jiném světle, nebo – jako Kwiatkowski – ve stínu.
Chris Froome má před sebou poslední den. Na stadionu v Marseille musel snést i nepřátelské prostředí domácího publika. Pokaždé je pro nás těžké přijmout to bučení a pískot, přestože víme, že se nevyhnulo mnohým velikánům minulosti a Froome není prvním. Bylo i hůře, hned nám projelo hlavou, jak kdysi francouzský „fanoušek“ udeřil Eddyho Merckxe a možná i díky tomu vyhrál Tour de France domácí Bernard Thevenet. To bučení do cyklistiky nepatří.
Martin Hačecký, Štěpán Straka
Cyklistika
Okolo Slovenska s širokou česko-slovenskou účastí
14/09/2021 AT 12:32
Cyklistika
Okolo Slovenska: Topforex ATT Investments se poměří se světovými cyklisty
14/09/2021 AT 08:21