V minulosti se závod jezdil pod názvem Okolo Abú Zabí a měl maximálně pět etap. Rozhodujícím prvkem pro celkovou klasifikaci bývala hora Jebel Hafeet, kdo se nahoru vyšplhal jako první, dosáhl i na celkové prvenství. To neplatilo v loňském roce, úvodní týmovou časovku vyhrál tým Jumbo-Visma, dres nejlepšího oblékl Primož Roglič a už ho nesvlékl. Na Jebel Hafeet sice vyhrál Alejandro Valverde, ale slovinský cyklista dojel do cíle hned za ním ve shodném čase.
Na JH se tentokrát pojede dvakrát, nejprve ve 3. a poté v 5. etapě. V obou případech jde o závěrečné stoupání do nadmořské výšky 1033 metrů. A náročný bude i konec etapy číslo 2 s výšlapem k přehradě Hatta. Celkem tři ze sedmi etap tak mají stoupání na závěr, ostatní jsou vhodné pro spurtery. A pro ty budou etapy v SAE takovým malým mistrovstvím světa, vždyť na start se postaví Fernando Gaviria, Caleb Ewan, Dylan Groenewegen, Pascal Ackermann, Arnaud Démare, Sam Bennett, konkurence jako hrom.
Ve startovní listině jsou dále mj. po vážném zranění se vracející Chris Froome (naposledy závodil v červnu), Alejandro Valverde, Tadej Pogačar, Wilco Kelderman, Adam Yates. V dresu CCC pojede Jan Hirt.
Cyklistika
Okolo Baskicka: Roglič vs Pogačar
03/04/2021 AT 19:57
Etapy v SAE vysílá Eurosport střídavě na obou programech, komentují Štěpán Straka a Petr Nejedlý.
O víkendu 29. 2. a 1. 3. již startuje belgická cyklistická sezona dvěma tradičními klasikami Omloop Het Nieuwsblad a Kuurne – Brusel – Kuurne. Oba závody vysílá Eurosport ŽIVĚ.
Cyklistika
Ronde van Vlaanderen: Milovaný i nenáviděný závod
02/04/2021 AT 15:24
Cyklistika
Dubnový cyklistický silniční program Eurosportu
31/03/2021 AT 14:17