Okolo Lombardie bývá tradičně posledním pátým cyklistickým Monumentem roku. Jenže letošní kalendář neodpovídá zavedeným tradicím a jede se uprostřed léta jako v pořadí druhý Monument. Na start letošního 114. ročníku se v sobotu 15. srpna postaví sestavy všech 19 stájí nejvyšší kategorie World Tour.
Závod měří 231 kilometrů a podobně jako v loňském roce se jede z Bergama do Coma. Mezi nejslavnější stoupání patří Madonna del Ghisallo a Muro di Sormano (maximum až 25 procent!). Jedním z rozhodujících momentů může být Civiglio asi 16 kilometrů před cílem nebo poslední stoupání na San Fermo della Battaglia.
Jak to bylo loni? Ve stoupání na Civiglio vyrazil vpřed Bauke Mollema, rychle si vytvořil náskok a už ho nikdo nechytil. Primož Roglič se o to pokusil, jenže stoupání San Fermo della Battaglia mu vystavilo stopku. Bauke Mollema měl v cíli náskok 16 sekund na druhého Alejandra Valverdeho a třetího Egana Bernala.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Bauke Mollema se postaví na start v roli obhájce s číslem jedna a nepochybně bude patřit k favoritům. V posledních dvou dekádách nebyla úspěšná obhajoba výjimečná, dokázali to Michele Bartoli, Paolo Bettini, Damiano Cunego, Philippe Gilbert i Joaquim Rodríguez. Bauke Mollema bude mít navíc za sebou silný tým s Vincenzem Nibalim. Ovšem favoritem číslo 1 je možná teprve 20letý Remco Evenepoel. Pro mladičkého Belgičana bude Il Lombardia prvním Monumentem v životě, zkušenosti mu tedy chybějí, ovšem cyklistického talentu bral, zdá se, bezkonkurenčně. Letos jel Remco Evenepoel čtyři etapové závody a všechny vyhrál. Navíc v Polsku minulý týden doslova ohromujícím sólovým způsobem.
Na start se postaví mj. Mathieu van der Poel (po jeho boku pojede Petr Vakoč), Jakob Fuglsang, Michael Woods, Richard Carapaz, vítěz středečního Gran Piemonte George Bennett, Maximilian Schachmann a Fabio Aru.
Okolo Lombardie se jelo poprvé už v roce 1905, závod má tedy více než stoletou tradici. V listině vítězů jsou nejslavnější jména světového pelotonu, mj. Francesco Moser, Sean Kelly, Bernard Hinault, Roger de Vlaeminck, Eddy Merckx, Felice Gimondi, nejúspěšnějším v historii je pětinásobný vítěz Fausto Coppi. V posledních pěti letech vyhrál dvakrát Vincenzo Nibali, radovali se i Esteban Chaves, Thibaut Pinot a Bauke Mollema.
Eurosport vysílá Monument Il Lombardia na programu E2 od 16:50 (po skončení etapy Critéria du Dauphiné), komentuje Martin Hačecký.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43