Il Lombardia je jedním z vrcholů cyklistické sezony a posledním tzv. Monumentem roku po Milán – San Remo, Okolo Flander, Paříž – Roubaix a Lutych – Bastogne – Lutych. Předcházející čtyři letošní Monumenty vyhráli Michal Kwiatkowski, Philippe Gilbert, Greg van Avermaet a Alejandro Valverde, nikdo tedy nedokázal uspět dvakrát. Loni triumfoval na silnicích Lombardie Esteban Chaves (první neevropský vítěz v historii), před ním v letech 2015 a 2014 Vincenzo Nibali a Daniel Martin. V listině vítězů závodu jsou nejslavnější jména světového pelotonu, mj. Francesco Moser, Sean Kelly, Bernard Hinault, Roger de Vlaeminck, Eddy Merckx, Felice Gimondi, nejúspěšnějším v historii je pětinásobný vítěz Fausto Coppi.
Na start letošního 111. ročníku se postaví všech 18 stájí nejvyšší kategorie World Tour. Trasa závodu se každoročně mění, první ročník měl start i cíl v Miláně, loňský se jel z Coma do Bergama. Letos je trasa opačná, startuje se v Bergamu, cíl je po 247 kilometrech v Comu. Mezi nejslavnější stoupání na trase posledního Monumentu roku patří Madonna del Ghisallo (754 m. n. m.) a Muro di Sormano (maximum až 25 procent!). Celkově čeká cyklisty náročných 4000 vystoupaných výškových metrů.
Na start se také letos postaví široký výkvět světové cyklistiky: bývalí vítězové Vincenzo Nibali, Daniel Martin a Philippe Gilbert, dále mj. vítěz Gira d´Italia Tom Dumoulin, Nairo Quintana, Rigoberto Uran, Steven Kruijswijk, Michal Kwiatkowski, Bauke Mollema, Adam Yates, Ilnur Zakarin, Rafal Majka, Fabio Aru, Mikel Landa, Rui Costa. Českou cyklistiku budou reprezentovat Roman Kreuziger a Jan Bárta, slovenští cyklisté na startu nebudou. Esteban Chaves po těžkém pádu na Giro dell´Emilia své loňské vítězství obhajovat nebude.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Okolo Lombardie se jelo poprvé už v roce 1905, závod má tedy více než stoletou tradici. U jeho začátků stál sportovní novinář Tullo Morgagni. Celkem 68 ročníků vyhráli domácí Italové, sedm závodníků vyhrálo na silnicích Lombardie poté, co se stali mistry světa. Okolo Lombardie je společně s Giro d´Italia a dalším Monumentem Milán – San Remo nazýván „italským treblem“. Jen dva závodníci ho dokázali vybojovat a vyhrát všechny tři závody v jednom roce – Fausto Coppi a Eddy Merckx.
Přenos Okolo Lombardie začíná v sobotu 7. října v 15:15 na programu Eurosport 1, komentují Štěpán Straka a Petr Nejedlý.
Vincenzo Nibali, vítěz 2015: „Lombardie je každoročně velká výzva, profil tratě je vždy opravdu náročný, nahoru a dolů, podstatné je, kolik energie ke konci sezony cyklistům ještě zůstává. Bude to opět jeden z nejnáročnějších závodů roku“.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43