Tzv. Classica delle foglie morte (Klasika padlých listů) je jedním z vrcholů cyklistické sezony a posledním Monumentem roku po Milán – San Remo, Okolo Flander, Paříž– Roubaix a Lutych – Bastogne – Lutych. Předcházející čtyři letošní Monumenty vyhráli Julian Alaphilippe, Alberto Bettiol, Philippe Gilbert a Jakob Fuglsang. Loni triumfoval na silnicích Lombardie Thibaut Pinot. Il Lombardia je nejen posledním Monumentem roku, ale i posledním evropským závodem kalendáře World Tour, poté se jede již pouze etapový závod Okolo Kuang-Si v Číně.
K favoritům patří Primož Roglič, vítěz středeční klasiky Milán – Turín Michael Woods, Adam Yates, Alejandro Valverde, vítěz Tour de France Egan Bernal, Jakob Fuglsang, Dan Martin, Esteban Chaves (první neevropský vítěz v historii), dvojnásobný domácí vítěz Vincenzo Nibali i další dvojnásobný vítěz Philippe Gilbert. Na startu by se měl objevit v barvách Dimension Data Roman Kreuziger. A po odstoupení Juliana Alaphilippa, který se rozhodl dříve ukončit náročnou sezonu, pojede i Petr Vakoč v dresu Deceuninck – Quick-Step.
Petr Vakoč: „Il Lombardia je jeden z nejhezčích závodů v cyklistickém kalendáři, jeden z mých oblíbených, přestože až příliš náročný na jezdce, jakým jsem já, hodně se těším, mám radost, že na konci sezony jsem v dobré formě. Pojedeme v silné sestavě, budeme mít několik karet, které můžeme vyložit, uvidíme, jak se bude vše vyvíjet, není reálné pokusit se vyhrát, ale v ideálním případě chci pomoci klukům uspět. Ještě nevím jaká bude strategie týmu, ale budu se snažit dostat se do brzkého úniku, pokud bude nějaká větší skupina. Už mám za sebou dva starty na Lombardii, naposledy před třemi lety, v obou případech jsem skončil na 53. místě. V roce 2016 to byl jeden z nejnáročnějších závodů, jaké jsem kdy jel, srovnatelný s nedávným mistrovství světa. Na závěr sezony mne ještě čeká závod v Číně, odlétám již v neděli. “
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
V listině vítězů Okolo Lombardie jsou nejslavnější jména světového pelotonu, mj. Francesco Moser, Sean Kelly, Bernard Hinault, Roger de Vlaeminck, Eddy Merckx, Felice Gimondi, nejúspěšnějším v historii je pětinásobný vítěz Fausto Coppi. Letošní ročník se pojede ve znamení Feliceho Gimondiho, vítěze z let 1966 a 1973, který zemřel v 76 letech 16. srpna po infarktu při plavání v moři na Sicílii. Gimondi se narodil ve vesnici Sedrina nedaleko Bergama.
Trasa závodu se v historii často měnila, první ročník měl start i cíl v Miláně, letos se opět jede z Bergama do Coma. Mezi nejslavnější stoupání na trase posledního Monumentu roku patří Madonna del Ghisallo (754 m. n. m.) a Muro di Sormano (maximum až 25 procent!). Jedním z rozhodujících momentů může být i Civiglio asi 15 kilometrů před cílem nebo poslední stoupání na San Fermo della Battaglia, které bylo loni z itineráře vynecháno kvůli nebezpečí sesuvů půdy a uzavřené silnici ve Val Fresca. Celkově čeká cyklisty na 243 kilometrech náročných 4000 vystoupaných výškových metrů.
Okolo Lombardie se jelo poprvé už v roce 1905, závod má tedy více než stoletou tradici. U jeho začátků stál sportovní novinář Tullo Morgagni. Celkem 69 ročníků vyhráli domácí Italové, sedm závodníků vyhrálo na silnicích Lombardie poté, co se stali mistry světa. Okolo Lombardie je společně s Giro d´Italia a dalším Monumentem Milán – San Remo nazýván „italským treblem“. Jen dva závodníci ho dokázali vybojovat a vyhrát všechny tři závody v jednom roce – Fausto Coppi a Eddy Merckx.
Vincenzo Nibali, vítěz 2015 a 2017: „Lombardie je každoročně velká výzva, profil tratě je vždy opravdu náročný, nahoru a dolů, podstatné je, kolik energie ke konci sezony cyklistům ještě zůstává. Bude to opět jeden z nejnáročnějších závodů roku“.
Přibližně tříhodinový přenos Okolo Lombardie začíná v sobotu 12. října ve 14:20 na programu Eurosport 1, komentují Martin Hačecký a Petr Nejedlý.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43