AFP

Gran Premio Miguel Indurain

Gran Premio Miguel Indurain

The 31/03/2019 at 19:02Updated The 07/04/2019 at 02:00

Jen jeden cyklista dokázal vyhrát Tour de France pětkrát za sebou – Miguel Indurain. V sobotu 6. dubna nabídne Eurosport svým divákům závod, který byl po něm pojmenován a jede se v jeho rodném kraji.

V loňském roce byl v rodném kraji Miguela Induraina nezadržitelný Alejandro Valverde. Pět kilometrů před cílem za sebou nechal Carlose Veronu a sólovou jízdou si dojel pro vítězství. V cíli mu gratuloval i Miguel Indurain, který u svého závodu nemohl chybět.

Závod se jel poprvé v roce 1951, tedy mnoho let předtím, než se Indurain narodil. V průběhu let nesl různá jména, např. Campeonato Vasco-Navarro de Montaña, Gran Premio Navarra, Campeonato de España de Montaña. Až od roku 1999 nese jméno po pětinásobném vítězi Tour de France, který se nedaleko Pamplony v provincii Navarra narodil. Centrem závodu je město Estella jihozápadně od Pamplony, rodištěm slavného baskického cyklisty je ovšem Villava severovýchodně od Pamplony. Organizátorem závodu je cyklistický klub z Estelly.

Závod je zařazen do kategorie UCI 1.1 a Europe Tour (v letech 2007–2012 byl dokonce zařazen do kategorie 1.HC). Mezi jeho vítěze se v minulosti zapsali i Simon Yates, Joaquim Rodríguez, Daniel Moreno a Samuel Sánchez. Na start letošního ročníku se nepostaví obhájce Alejandro Valverde, který pojede v neděli Okolo Flander, ale v předběžné startovní listině je silná sestava Movistaru v čele s Nairem Quintanou. Startují čtyři týmy nejvyšší kategorie World Tour – Movistar, Mitchelton-Scott, Astana a UAE.

Pojďme se společně ohlédnout nejen za Velkou cenou Miguela Induraina, ale i za cyklistou, o němž tehdejší noviny psaly, že je mužem ze železa. Pamatujete Miguela Induraina? Mamma mia, Indurain! Takové titulky přinášely v 90. letech italské sportovní noviny. Poté, co Indurain opět v jedné časovce Tour de France či Giro d´Italia doslova rozdrtil naděje italských cyklistů, jeho velkými soupeři tehdy byli především dva Italové Gianni Bugno a Claudio Chiappucci. Miguel Indurain byl suverénem Tour de France první poloviny 90. let. Výjimečný časovkář, který právě v jízdě proti času ničil své soupeře, navíc byl odolný v horách. Narodil se 16. července 1964, profesionální kariéru začal v září 1984. Vyhrál 11 etap na TdF, poprvé v roce 1989 a byla to jediná vítězná etapa, která nebyla časovkou nebo prologem. Na svém kontě má Indurain pět vítězných Tour de France (1991–1995), dva triumfy na Giro d´Italia (1992 a 1993), je jediným cyklistou, který dokázal vyhrát dva roky za sebou Tour i Giro (nikdy nevyhrál Vueltu). Vyhrál i časovku na MS a kratší etapové závody Paříž– Nice a Okolo Katalánska.

Španělovou slabinou bývala aktivita, o svých úspěších rozhodoval především ve zničujících časovkách a v horách dokázal své soupeře kontrolovat. „Chtěl bych vyhrát etapu v Alpách nebo Pyrenejích, ale přednost má celkové prvenství v Paříži,“ to jsou Indurainova slova. Jeden z jeho největších vyzyvatelů, výjimečný vrchař Chiappucci o něm říkal: „Indurain je ze železa, my ostatní z masa a kostí.“

V sobotu 6. dubna máme společně možnost vzpomenout na výjimečného cyklistu. Eurosport vysílá Gran Premio Miguel Indurain ze záznamu od 20:00 na programu E2. Poté nabídne od 21:00 závěrečnou etapu Okolo Sicílie s výjezdem na Etnu. Komentuje Petr Nejedlý.