AFP

GP Quebeku a Montrealu, favoritem Peter Sagan

The 10/09/2019 at 13:27

Rozsáhlý cyklistický program Eurosportu nabídne koncem týdne nejen závěrečné dějství španělské Vuelty a etap Okolo Velké Británie, ale také dva již tradiční závody UCI World Tour v Kanadě – Velkou cenu Quebeku a Velkou cenu Montrealu. V pelotonu nebude v roli velkého favorita chybět Peter Sagan.

Oba závody se jedou na okruzích ve městech, ale jsou profilově hodně rozdílné. Páteční Velká cena Quebeku má méně kopcovitý profil, celkově vystoupají cyklisté 2976 metrů na 16 okruzích. V Montrealu to bylo v minulých letech o téměř tisíc metrů více, ovšem loni pořadatelé přitvrdili a přidali na náročnosti, cyklisty tak čeká 4734 výškových metrů na 18 okruzích. To je srovnatelné s trasou, na které se loni jelo MS v Innsbrucku.

V loňském roce zvládl oba závody nejlépe Michael Matthews, který se na start v Quebeku i Montrealu postaví i tentokrát. A vedle něj i další špičkoví klasikáři světového pelotonu. K favoritům patří Greg van Avermaet, který v Quebeku v posledních třech letech třikrát skončil na druhém místě a touží po vítězství (v Montrealu již vyhrál). Peter Sagan vyhrál v Quebeku dvakrát, v Montrealu jednou v roce 2013, tedy ještě před zvýšením náročnosti okruhu, trojnásobného mistra světa uvidíme na startu i letos, kanadské klasiky jsou jeho oblíbenými závody. Uspět mohou i další, silnou sestavu představí tým Deceuninck – Quick Step, pojedou Julian Alaphilippe, Enric Mas i Remco Evenepoel, v pelotonu nebudou chybět Jasper Stuyven, Sep Vanmarcke, Tim Wellens, Oliver Naesen i Vincenzo Nibali.

Obě velké ceny se jely poprvé v roce 2010 a byly hned od úvodního ročníku zařazeny do nejvyšší kategorie cyklistického kalendáře UCI World Tour. V Quebeku tehdy vyhrál Thomas Voeckler a v Montrealu Robert Gesink. Čtyři závodníci dokázali vyhrát v průběhu devíti let obě velké ceny – kromě Petra Sagana i Robert Gesink, Simon Gerrans a Michael Matthews.

Živé přenosy z Kanady sledujte v pátek 13. září (20:00) a v neděli 15. září (20:30) na Eurosportu 1. Komentují Štěpán Straka a Petr Nejedlý.

Od 22. září se na obrazovkách Eurosportu opět objeví světový šampionát silničních cyklistů, který se koná v Yorkshiru. Eurosport bude vysílat všechny závody MS ŽIVĚ.